Nie jest możliwa jednorazowa wypłata niewykorzystanej ulgi uczniowskiej - stwierdził szef KIS w interpretacji indywidualnej.
Wnioskodawca oczekiwał jednorazowej wypłaty niewykorzystanej ulgi uczniowskiej
Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę dotyczył prowadzenia działalności gospodarczej w formie baru mlecznego w latach 1990-2001. W tym czasie, wnioskodawca wyszkolił pięcioro uczniów w zawodzie kucharza. W 2001 r. otrzymał ulgę w zryczałtowanym podatku dochodowym za wyszkolenie uczniów. Obecnie, będąc na emeryturze, wnioskodawca nie ma możliwości wykorzystania w całości przyznanej ulgi, której saldo wynosi 77 113 zł 64 gr. W związku z powyższym, wnioskodawca chciał uzyskać jednorazową wypłatę równowartości środków w ramach przysługującej mu ulgi uczniowskiej.
Wnioskodawca zadał pytanie: Czy istnieje możliwość prawna jednorazowej wypłaty kwoty niewykorzystanej ulgi uczniowskiej? W swoim stanowisku wnioskodawca argumentował, że ulga została przyznana bezterminowo, a jej pełne wykorzystanie powinno być możliwe do wykonania. W obecnej formie, tj. przy odliczaniu ulgi od podatku raz w roku, wykorzystanie całej przyznanej ulgi jest niemożliwe. Wnioskodawca uważał, że istnieje możliwość prawna jednorazowej wypłaty równowartości kwoty tzw. ulgi uczniowskiej.
Stanowisko organu podatkowego było jednoznaczne. KIS stwierdził, że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe. Zgodnie z art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ulga na wyszkolenie uczniów realizowana może być tylko w jednej formie, tj. przez obniżenie uiszczanego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej albo należnego podatku dochodowego (w zależności od formy opodatkowania działalności gospodarczej).
Nie ma możliwości jednorazowej wypłaty niewykorzystanej ulgi uczniowskiej
KIS podkreślił, że z dniem 1 stycznia 2004 r. przepis umożliwiający korzystanie z ulgi z tytułu praktycznej nauki zawodu został uchylony. W związku z tym, podatnikom, którzy przed dniem 1 stycznia 2004 r. nabyli prawo do obniżki zryczałtowanego podatku dochodowego o kwotę ulgi uczniowskiej, przysługuje prawo do dokonywania tych odliczeń na zasadach określonych w ustawie.
Jednakże, jak zaznaczył KIS, z treści cytowanych wyżej przepisów, jednoznacznie wynika, że ulga na wyszkolenie uczniów realizowana może być tylko w jednej formie, tj. przez obniżenie uiszczanego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej albo należnego podatku dochodowego (w zależności od formy opodatkowania działalności gospodarczej). Z uwagi na powyższe, nie jest możliwe jednorazowe wypłacenie kwoty niewykorzystanej ulgi uczniowskiej.
W świetle powyższego, stanowisko wnioskodawcy zostało uznane za nieprawidłowe. Wnioskodawca ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Podsumowując, interpretacja KIS z dnia 6 czerwca 2023 r. jasno wskazuje, że jednorazowa wypłata niewykorzystanej ulgi uczniowskiej nie jest możliwa. Wnioskodawca, który nie wykorzystał w całości nabytego prawa do obniżki zryczałtowanego podatku dochodowego o kwotę ulgi uczniowskiej, ma prawo do dokonywania tych odliczeń na zasadach określonych w ustawie, ale nie może oczekiwać jednorazowej wypłaty tej kwoty.
Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 6 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.342.2023.1.AD