Spadek po córce

Wnioskodawca nabył nieruchomość w drodze spadku po córce, która zaciągnęła kredyt na jej nabycie. Spadek po zmarłej został nabyty przez rodziców z dobrodziejstwem inwentarza, a spadkobiercy postanowili sprzedać nieruchomość w celu spłaty kredytu. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży mają zostać w całości przeznaczone na spłatę kredytu hipotecznego.

Wnioskodawca uważał, że z tytułu sprzedaży nieruchomości, o której mowa we wniosku nie zaistnieje konieczność zapłaty podatku dochodowego, gdyż spłata następuje w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych - tj. spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego przez osobę bliską dla spadkobierców celu uregulowania w całości zobowiązania spłaty tego kredytu. Nie osiągają przy tym żadnego dochodu z takiej sprzedaży, lecz tylko regulują zobowiązania z tytułu kredytu.

Bez zwolnienia

Dyrektor KIS stwierdził, że spłata kredytu, który został zaciągnięty przez inną niż podatnik osobę - na nabycie przez nią nieruchomości - nie stanowi w świetle powołanego przepisu wydatku na własne cele mieszkaniowe. W omawianej sprawie to spadkodawca - córka wnioskodawcy - zaciągnęła w banku kredyt na nabycie nieruchomości, a wnioskodawca jedynie spłaci ten kredyt. Kredyt nie został zatem zaciągnięty przez wnioskodawcę na nabycie ww. nieruchomości celem zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, bo nieruchomość tę otrzymał on w drodze spadku.

W konsekwencji, wydatkowanie przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym przed upływem pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym wnioskodawca nabył nieruchomość w drodze spadku, na spłatę kredytu nie uprawnia do zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy. Powodem jest fakt, że kredyt nie był zaciągnięty przez wnioskodawcę na jego własne cele mieszkaniowe, lecz w celu nabycia tego mieszkania przez spadkodawcę (córkę wnioskodawcy).

Długi spadkowe

Jednakże, przy ustalaniu dochodu ze sprzedaży nieruchomości nabytej w spadku można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu - co wynika z wcześniej cytowanego art. 22 ust. 6d - przypadające na spadkobiercę i spłacone przez niego długi spadkowe, jak również udokumentowane i poniesione przez spadkodawcę koszty nabycia nieruchomości, pokryte w rozpatrywanej sprawie w całości z kredytu.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 16 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.338.2023.1.AKR