Współwłaściciel nieruchomości zabytkowej, spytał Krajowej Informacji Skarbowej o możliwość skorzystania z ulgi na odpłatne nabycie zabytku nieruchomego oraz na poniesione w związku z nabyciem, wydatki na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane w zabytku nieruchomym. Co stwierdził organ administracji skarbowej?

Interpretacja indywidualna dotycząca ulgi na nabywaniu zabytkowej nieruchomości

Wnioskodawca interpretacji i jego małżonka nabyli nieruchomość, która jest budynkiem mieszkalnym wielorodzinnym z częścią usługową na parterze, zlokalizowanym na obszarze historycznego układu urbanistycznego osiedla. Budynek ten został przebudowany zgodnie z projektem budowlanym, na które zostały wydane pozwolenia na budowę. Wnioskodawca jako współwłaściciel nieruchomości poniósł wydatki na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane związane z inwestycją. Wydatki te zostały udokumentowane fakturami VAT.

Wnioskodawca zapytał, czy jako jeden ze współwłaścicieli nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, może skorzystać z ulgi na odpłatne nabycie zabytku nieruchomego w 2022 roku, w wysokości nie większej niż 500 zł za metr kwadratowy, z górną granicą 500 tys. zł.

Odliczenie tylko dla właściciela

W odpowiedzi KIS wskazał, że oceny, czy wydatki wnioskodawcy uprawniają go do skorzystania z ulgi na zabytki, należy dokonać w oparciu o przepisy art. 26hb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2022 roku. Zgodnie z przepisami, odliczenie przysługuje podatnikowi, jeżeli w momencie poniesienia wydatku jest właścicielem lub współwłaścicielem zabytku nieruchomego i posiada sporządzone na piśmie pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków na prowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych. Dyrektor KIS stwierdził, że wnioskodawca nie spełnił tych warunków.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 14 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.192.2023.3.DB