Prawne wyodrębnienie lokali nie powoduje, że momentem nabycia lokalu jest chwila ustanowienia odrębnej własności lokalu, czy założenia księgi wieczystej, o ile w wyniku ustanowienia odrębnej własności nie nastąpiło zwiększenie dotychczasowego stanu posiadania - tak wynika z niedawnej interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. To stanowisko może przesądzić o tym, czy sprzedaż lokalu mieszkalnego będzie opodatkowana podatkiem dochodowym.
Wyodrębnienie nowych lokali
W omawianej sprawie wnioskodawczyni zakupiła mieszkanie w 2009 roku, które w 2019 roku podzieliła na trzy odrębne lokale mieszkalne. Mieszkanie miało pierwotnie powierzchnię 126,45 m2, ale po inwentaryzacji pomieszczeń o i sporządzeniu nowego operatu szacunkowego całkowity metraż uległ zwiększeniu do 134,83 m2. Powstałe w wyniku podziału dwa lokale mieszkalne otrzymały nowe numery. Jeden z tych nowych lokali został sprzedany przez wnioskodawczynię w styczniu 2023 roku. Lokale te posiadają odrębne księgi wieczyste. Przed podziałem mieszkanie było wykorzystywane wyłącznie do celów mieszkalnych. Po podziale, podatniczka wynajmuje jeden lokal, a drugi zamieszkuje sama. Wnioskodawczyni planuje również w przyszłości sprzedaż jednego z wyodrębnionych lokali.
Wnioskodawczyni zapytała, jak w opisanym przypadku, dla celów podatkowych, liczy się data nabycia nieruchomości. Wnioskodawczyni uważała, że sprzedaż lokalu mieszkalnego nie będzie stanowić źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym, ponieważ zbycie nastąpiło po upływie 5 lat od końca roku, w którym nastąpiło jego nabycie.
Od kiedy liczyć pięć lat
Organ podatkowy, na podstawie przedstawionego stanu faktycznego, stwierdził, że data nabycia nieruchomości to rok 2009, kiedy to wnioskodawczyni zawarła umowę przenoszącą własność mieszkania w formie aktu notarialnego. Podział nieruchomości na trzy odrębne lokale mieszkalne nie stanowi nowego nabycia, ponieważ podatniczka była już właścicielką całej nieruchomości. Powstałe lokale to jedynie wynik podziału istniejącej nieruchomości.
Według dyrektora KIS oznacza to, że dla celów podatkowych nie jest uwzględniany moment podziału nieruchomości na lokale mieszkalne. Dlatego też data nabycia została ustalona jako rok 2009. Dla wnioskodawczyni oznacza to, że nie będzie musiała płacić podatku od sprzedaży nieruchomości za lokal, który sprzedała w 2023 roku, gdyż data nabycia pozostaje niezmieniona.