Czy małżonkowie prowadzący osobne jednoosobowe działalności gospodarcze mogą dokonywać między sobą sprzedaży usług i czy może ona być uznana za koszt uzyskania przychodu? Takie pytanie zadała dyrektorowi Krajowej Informacji Skarbowej podatniczka prowadząca działalność gospodarczą, której mąż planuje założyć własną firmę.

Bez rozdzielności majątkowej

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług spedycyjnych i transportowych. Jej mąż planuje prowadzić działalność gospodarczą w ramach świadczenia usług spedycyjnych oraz pośrednictwa w interesach. W ramach swojej działalności gospodarczej, mąż wnioskodawczyni będzie świadczył dla niej usługi spedycyjne i pośrednictwa, za które wystawi fakturę VAT.

Wnioskodawczyni zapytała, czy będzie mogła na podstawie otrzymanej od męża faktury VAT uznać świadczoną przez męża usługę jako koszt uzyskania przychodu w swojej firmie, a tym samym odliczać ją od podatku dochodowego. Podatniczka uważała, że chociaż usługa jest świadczona przez firmę męża na rzecz firmy żony, to nie stanowi to wartości własnej pracy małżonka, a zatem powinna być zaliczana do kosztów uzyskania przychodu.

Dwa podmioty gospodarcze

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawczyni. Zgodnie z interpretacją, gdy każdy z małżonków prowadzi odrębną działalność gospodarczą i w jej ramach wykonuje usługi na rzecz firmy małżonka, to wykonanie tych usług nie stanowi pracy własnej małżonka. W takim przypadku mamy do czynienia z dwoma odrębnymi podmiotami gospodarczymi. W konsekwencji, wartość usług świadczonych przez firmę jednego małżonka na rzecz firmy drugiego małżonka może stanowić koszt uzyskania przychodu.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 20 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.430.2023.3.EC