Brat stryjeczny, pomimo bliskiego pokrewieństwa, nie jest uprawniony do skorzystania z ulgi mieszkaniowej - stwierdził szef Krajowej Informacji skarbowej w swojej ostatniej interpretacji.
Ulga podatkowa dla brata stryjecznego: pytanie wnioskodawcy
Wnioskodawca, obywatel polski, odziedziczył po siostrze stryjecznej lokal stanowiący odrębną nieruchomość na podstawie testamentu sporządzonego w formie aktu notarialnego. Wnioskodawca nie jest właścicielem innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, nie przysługuje mu spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego ani wynikające z przydziału spółdzielni mieszkaniowej: prawo do domu jednorodzinnego lub prawo do lokalu w małym domu mieszkalnym. Nie jest najemcą lokalu lub budynku; będzie zamieszkiwać będąc zameldowanym na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku i nie dokona jego zbycia przez okres 5 lat.
Wnioskodawca zadał pytanie, czy będąc bratem stryjecznym zmarłej (tj. jego ojciec i ojciec zmarłej mieli wspólnego ojca i wspólną matkę) może skorzystać z ulgi z art. 16 ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn. Wnioskodawca uważał, że on i zmarła są zstępnymi rodzeństwa tj. są zaliczani do II grupy podatkowej w podatku od spadków i darowizn, a ponieważ spełnia warunki z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn, korzysta z ulgi w podatku od spadku na podstawie art. 16 ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn.
KIS wyklucza brata stryjecznego
KIS uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe. Zgodnie z interpretacją, wnioskodawca nie spełnia warunków niezbędnych do zastosowania ulgi mieszkaniowej, określonych w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Wnioskodawca jest bratem stryjecznym spadkodawczyni i zalicza się go do II grupy podatkowej w stosunku do jej ojca, a nie, jak błędnie stwierdził wnioskodawca, w stosunku do niej samej. Stopień pokrewieństwa, jaki występuje między wnioskodawcą a spadkodawczynią, nie został wymieniony w art. 14 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, w związku z czym zalicza się wnioskodawcę do III grupy podatkowej w stosunku do jego stryjecznej siostry. Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 3 tej ustawy, z prawa do ulgi mieszkaniowej mogą skorzystać osoby zaliczane do III grupy podatkowej, pod warunkiem, że sprawowały opiekę nad wymagającym takiej opieki spadkodawcą, na podstawie pisemnej umowy z podpisem notarialnie poświadczonym, przez co najmniej dwa lata od dnia poświadczenia podpisów przez notariusza. Wnioskodawca wskazał, że nie sprawował takiej opieki nad siostrą stryjeczną. W związku z tym, wnioskodawca nie będzie mógł skorzystać z ulgi mieszkaniowej określonej w art. 16 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn.