Czy wypłata niezrealizowanych świadczeń emerytalnych po zmarłej osobie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? Krajowa Informacja Skarbowa wydała interpretację, która rozwiewa wszelkie wątpliwości.
Pytanie o opodatkowanie
W 2019 r. zmarła matka wnioskodawczyni, która była jedynym spadkobiercą ustawowym. W chwili śmierci matki toczyło się postępowanie sądowe o zmianę decyzji Dyrektora Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji obniżającej wysokość emerytury. W wyniku postępowania sądowego, wnioskodawczyni otrzymała prawo do wypłaty niezrealizowanych świadczeń emerytalnych po zmarłej matce w wysokości 22.127,98 zł. Wnioskodawczyni zapytała, czy otrzymana kwota podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych czy podatkiem od spadków i darowizn. Sama wnioskodawczyni uważała, że wskazana kwota będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od spadków.
Niezrealizowane świadczenia emerytalne nie podlegają opodatkowaniu
Krajowa Informacja Skarbowa stwierdziła, że stanowisko wnioskodawczyni jest nieprawidłowe. Zgodnie z interpretacją, otrzymanie przez wnioskodawczynię środków pieniężnych na podstawie przepisów ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji tytułem wypłaty niezrealizowanych świadczeń emerytalnych po zmarłej matce, nie stanowi nabycia podlegającego opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.
Zgodnie z ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, prawo do świadczeń emerytalnych przysługuje niezależnie od statusu spadkobiercy, a ich wypłata następuje na podstawie decyzji administracyjnej.
W związku z powyższym, organ podatkowy stwierdził, że wypłata niezrealizowanych świadczeń emerytalnych nie stanowi nabycia podlegającego opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. W konsekwencji, wnioskodawczyni nie jest zobowiązana do zapłaty podatku od spadków i darowizn w związku z otrzymaniem tych świadczeń.