Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację indywidualną dotyczącą obowiązków płatnika w kontekście wypłaconego pracownikowi świadczenia pieniężnego. Interpretacja dotyczy sytuacji, w której umowa o pracę została rozwiązana przed faktycznym rozpoczęciem pracy.

Umowa o pracę rozwiązana przed rozpoczęciem pracy

Wnioskodawca podpisał z pracownikiem umowę o pracę na czas nieokreślony z terminem rozpoczęcia pracy od 1 maja 2022 r. Jednak jeszcze przed faktycznym rozpoczęciem pracy, 29 kwietnia 2022 r., zawarto porozumienie rozwiązujące umowę o pracę. W ramach tego porozumienia, wnioskodawca zobowiązał się do wypłacenia pracownikowi dodatkowego świadczenia pieniężnego w kwocie 48 000 zł. Wnioskodawca zapytał, jak powinien potraktować wypłacone pracownikowi świadczenie pieniężne, aby odprowadzić należność podatkową w prawidłowej wysokości i na podstawie właściwej podstawy prawnej.

Wnioskodawca uważa, że wypłacone świadczenie należy zakwalifikować do źródeł przychodu prawa pracy, a w konsekwencji na nim ciążył obowiązek pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Podatek dochodowy od dodatkowego świadczenia został potrącony i odprowadzony do urzędu skarbowego na podstawie art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Obowiązek poboru podatku

Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła stanowisko wnioskodawcy. Zgodnie z interpretacją, wypłata świadczenia stanowi przychód ze stosunku pracy, gdyż źródłem otrzymania wypłaconej kwoty był stosunek pracy. W konsekwencji, na wnioskodawcy spoczywał obowiązek poboru i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych zgodnie z art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

KIS podkreśliła, że wypłacone świadczenie nie jest odszkodowaniem, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Powoływanie się na ten przepis, jako uprawniający do pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych zgodnie z art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest niewłaściwe.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 18 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.646.2022.3.ŁS