Uczestnik reality show zastanawia się nad opodatkowaniem nagrody

Wnioskodawca, laureatka programu reality show, otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 50 000 zł. Nagroda została wypłacona przez polską spółkę, która była współtwórcą programu. Wnioskodawca, będący polskim rezydentem podatkowym, nie prowadził działalności gospodarczej podczas udziału w programie. Wnioskodawca zapytał, czy powinien samodzielnie odprowadzić podatek dochodowy od osób fizycznych od otrzymanej nagrody.

Wnioskodawca twierdził, że zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek od wygranej jest pobierany od przychodu z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych. W związku z tym, jako podatnik, który otrzymał nagrodę, nie powinien samodzielnie odprowadzać podatku do urzędu skarbowego.

Obowiązek zapłaty podatku

Krajowa Informacja Skarbowa stwierdziła, że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe. Zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie.

W przypadku otrzymanej przez wnioskodawcę nagrody pieniężnej, której ekonomiczny ciężar poniosła spółka, na podmiocie wypłacającym nagrodę ciążą obowiązki płatnika, o których mowa w art. 30 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 41 ust. 4 i art. 42 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przypadku niepobrania podatku przez płatnika, podatnik winien uiścić podatek w zeznaniu rocznym - art. 45 ust. 3b ustawy.

Tym samym, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, na wnioskodawcy ciąży obowiązek wykazania zryczałtowanego podatku dochodowego w zeznaniu rocznym.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 19 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDWP.4011.58.2022.3.PP