Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej dotyczy oceny skutków podatkowych wynikających z kradzieży środków pieniężnych z firmowego konta bankowego przez hakerów. Dyrektor KIS stwierdził, że wnioskodawca może zaliczyć straty wynikłe z kradzieży do kosztów uzyskania przychodów.

Atak hakerski

Wnioskodawca, prowadzący działalność gospodarczą, dokonał zakupów u dwóch firm, z którymi współpracuje od dawna. Otrzymał faktury proforma drogą mailową i dokonał przelewów na podane numery kont. Okazało się, że hakerzy podszyli się pod firmy, podając fałszywe numery kont.

Wnioskodawca zapytał, czy może zaliczyć stratę wynikłą z kradzieży środków do kosztów uzyskania przychodów. Wnioskodawca argumentował, że strata była wynikiem kradzieży, na którą nie miał wpływu, i że proces dochodzenia zwrotu środków jest niemożliwy.

Nieprzewidywalne zdarzenie

Dyrektor KIS uznał, że wnioskodawca może zaliczyć stratę do kosztów uzyskania przychodów. Wskazał, że koszty uzyskania przychodów to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zabezpieczenia źródła przychodów. W przypadku wnioskodawcy, strata wynikła z niezawinionego czynu i była związana z działalnością gospodarczą. Dyrektor KIS podkreślił, że wnioskodawca nie miał wpływu na utratę środków i że strata była definitywna. Zwrócił również uwagę, że wnioskodawca dysponuje stosownymi dokumentami potwierdzającymi podjęcie tych działań oraz posiada dokument z Policji i Prokuratury o umorzeniu postępowania wobec niewykrycia sprawcy czynu.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 10 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.666.2022.2.AG