Gmina realizująca projekt remontu świetlicy wiejskiej spotkała się z problemem dotyczącym odliczenia VAT naliczonego związane z zakupem towarów i usług. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że Gmina nie ma prawa do odliczenia VAT, ponieważ projekt nie generuje opodatkowanych czynności.

Gmina remontuje świetlicę wiejską. Czy może odliczyć VAT?

Gmina jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT). Gmina realizuje projekt (remont świetlicy wiejskiej) na który uzyskała dofinansowanie ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Celem Projektu jest stworzenie warunków dla pobudzenia aktywności, integracji i zaspokojenia potrzeb społecznych mieszkańców. Ponoszone w ramach Projektu wydatki są/będą dokumentowane wystawianymi na rzecz Gminy przez dostawców/usługodawców fakturami, z wykazanym podatkiem, na której to fakturach Gmina jest/będzie wskazana jako nabywca określonych towarów/usług (z uwzględnieniem NIP Gminy).

Brak prawa do odliczenia VAT - stanowisko Dyrektora KIS

W odpowiedzi na pytanie, czy Gmina ma/będzie miała prawo do odliczenia VAT naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług na potrzeby realizacji Projektu, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że Gmina nie ma/nie będzie miała prawa do odliczenia VAT naliczonego.

Organ podatkowy powołał się na art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, który przewiduje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jedynie w przypadku, gdy towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Biorąc pod uwagę charakter Projektu, który ma na celu zaspokajanie zbiorowych potrzeb mieszkańców i nie przewiduje żadnych odpłatności za korzystanie ze Świetlicy, Dyrektor KIS uznał, że wydatki poniesione na realizację Projektu nie są/nie będą związane z wykonywaniem czynności podlegających opodatkowaniu VAT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 20 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.314.2023.1.MŻA