Darowizna pieniędzy dla Ukrainki w Polsce od matki z Ukrainy. Czy trzeba zapłacić podatek?
Wnioskodawczyni jest obywatelką Ukrainy i posiada decyzję o zezwoleniu na pobyt czasowy w Polsce. Jej matka, również obywatelka Ukrainy, przekazała jej darowiznę w postaci środków pieniężnych w wysokości 235 300 zł. Środki te pochodziły z banku mającego siedzibę na Ukrainie i zostały wypłacone z bankomatu na terytorium Polski. Wnioskodawczyni zamieszkuje w Polsce, ale nie posiada meldunku stałego na terytorium Polski ani polskiego obywatelstwa.
Zdaniem Wnioskodawczyni, otrzymane środki pieniężne nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, ponieważ nie pochodzą z Polski i nabywca środków nie jest obywatelem Polski ani nie ma miejsca stałego pobytu w Polsce.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził to stanowisko.
Stanowisko i argumentacja Dyrektora KIS
Zgodnie z interpretacją Dyrektora KIS otrzymane przez Wnioskodawczyni środki pieniężne od matki nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Powołując się na art. 1, art. 2 i art. 3 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, KIS (lub MF) stwierdza, że środki te nie pochodzą z Polski, a nabywca środków nie jest obywatelem Polski ani nie ma miejsca stałego pobytu w Polsce.
Organ podatkowy stwierdził w tej interpretacji: "(…) należy zgodzić się z Wnioskodawczynią, że nabycie przez nią środków pieniężnych od matki na podstawie umowy darowizny nie podlegało opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, z uwagi na treść art. 1 w zw. z art. 3 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. W dniu dokonania darowizny ani darczyńca ani obdarowana nie były obywatelkami polskimi, ani nie posiadały miejsca stałego pobytu na terytorium Polski."