Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej dotyczyła oceny skutków podatkowych związanych z zlikwidowaniem Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego w trakcie roku podatkowego. Głównym zagadnieniem jest, czy zlikwidowanie IKZE pozbawia podatnika prawa do odliczenia od dochodu wpłat dokonanych na IKZE w trakcie obowiązywania umowy.
Oszczędzanie na emeryturę
Wnioskodawczyni założyła Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) w 2016 roku. W lipcu 2022 roku wypowiedziała umowę IKZE. W dniu 16 marca 2023 r., wnioskodawczyni rozliczyła podatek dochodowy za 2022 r., w którym nie odliczyła wpłaty na IKZE z dnia 10 marca 2022 r. W połowie roku 2022 zlikwidowała IKZE i wykazała całą kwotę zwróconych środków z konta IKZE w zeznaniu PIT-37 za 2022 r.
Wnioskodawczyni pytała, czy zlikwidowanie IKZE w trakcie roku podatkowego pozbawia ją prawa do odliczenia od dochodu wpłat na IKZE dokonanych w trakcie obowiązywania umowy o prowadzenie IKZE.
Konsekwencje zwrotu środków
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że wnioskodawczyni nie ma prawa do odliczenia od dochodu dokonanej wpłaty na IKZE w zeznaniu rocznym składanym za 2022 r. W interpretacji zwrócono uwagę, że wpłaty na IKZE mogą zostać odliczone od dochodu w zeznaniu podatkowym m.in. w sytuacji, gdy nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku zlikwidowania IKZE i zwrotu środków zgromadzonych na koncie, nie zachodzą przesłanki do odliczenia wpłat od dochodu. Zdaniem organu podatkowego, zlikwidowanie IKZE i wycofanie całości środków zgromadzonych na koncie jest równoznaczne ze zwrotem tych środków, co skutkuje brakiem prawa do odliczenia wpłat od dochodu.