Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotyczy skutków podatkowych zgłoszenia nabycia "pustego" spadku. Wnioskodawca, który nabył spadek po matce, zastanawiał się, czy powinien dokonać korekty zgłoszenia SD-Z2, biorąc pod uwagę, że spadek był "pusty", a data nabycia spadku była błędna. KIS uznała stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe, argumentując, że prawo do ewentualnego ustalenia zobowiązania podatkowego uległo przedawnieniu, a zatem korekta zgłoszenia nie wywoła żadnych skutków prawnych.
Stan faktyczny
Wnioskodawca nabył spadek po matce, która za życia rozdysponowała cały swój majątek poprzez umowę darowizny. Wnioskodawca, pomimo wiedzy o umowie darowizny, zgłosił nabycie spadku na formularzu SD-Z2, wskazując jako składnik masy spadkowej udział w nieruchomości, który był już darowany. Wnioskodawca zastanawiał się, czy powinien dokonać korekty zgłoszenia, biorąc pod uwagę, że spadek był "pusty" i że data nabycia spadku była błędna.
Wnioskodawca zadał pytanie, czy powinien dokonać korekty zgłoszenia SD-Z2, zważywszy na fakt, że nabyty spadek był "pustym" spadkiem i że data nabycia spadku była błędna. Wnioskodawca był zdania, że powinien złożyć korektę zgłoszenia SD-Z2, poprawiając datę nabycia na datę śmierci spadkodawcy oraz w danych dotyczących nabytych rzeczy określić udział 1/2 oraz zaznaczyć jednocześnie, że spadek jest pusty - bez wskazywania jakichkolwiek składników.
Stanowisko KIS
KIS uznała stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe. Organ podatkowy argumentował, że prawo do ewentualnego ustalenia zobowiązania podatkowego uległo przedawnieniu, a zatem korekta zgłoszenia nie wywoła żadnych skutków prawnych
Podsumowanie
W wyniku udzielonej interpretacji, Wnioskodawca został poinformowany, że nie ma obowiązku dokonywać korekty zgłoszenia SD-Z2, ponieważ prawo do ewentualnego ustalenia zobowiązania podatkowego uległo przedawnieniu, a zatem korekta zgłoszenia nie wywoła żadnych skutków prawnych.