W interpretacji indywidualnej z dnia 26 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił zasady opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych dla usług koncepcyjnych dotyczących elementów gier komputerowych.

Pytanie o opodatkowanie usług koncepcyjnych dla gier komputerowych

W lutym 2022 r. wnioskodawca, specjalizujący się w świadczeniu profesjonalnych usług koncepcyjnych dotyczących elementów gier komputerowych, dokonał zmiany formy opodatkowania z opodatkowania podatkiem liniowym na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Jego działalność jest sklasyfikowana pod symbolem PKWiU 74.90.20.0 "Pozostałe usługi profesjonalne, techniczne i handlowe, gdzie indziej niesklasyfikowane". Wnioskodawca zapytał, jakie konkretnie czynności świadczy w ramach tych usług.

Wnioskodawca stwierdził, że jego usługi nie znajdują zastosowania w przesłankach negatywnych stosowania ryczałtu, a w szczególności nie przekroczył i nie zamierza przekroczyć wskazanego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne limitu 2 000 000 euro, ani nie świadczył i nie zamierza świadczyć usług wyłączonych z zakresu opodatkowania ryczałtem. Dlatego uważał, że może zastosować stawkę 8,5%

Stanowisko KIS

KIS stwierdził, że przychody uzyskiwane przez wnioskodawcę ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług koncepcyjnych dotyczących elementów gier komputerowych, mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 26 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.325.2023.1.MAP