W ostatniej interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdzono, że hodowla owadów karmowych stanowi działalność rolniczą, a z tego wynikające przychody są zwolnione z opodatkowania.
Stan faktyczny
Wnioskodawca, prowadzący indywidualną działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa finansowego, zwrócił się do KIS z pytaniem dotyczącym podatkowych konsekwencji swojej dodatkowej działalności. Wnioskodawca hoduje owady karmowe, które są wykorzystywane jako pokarm dla zwierząt egzotycznych, takich jak jaszczurki, ssaki egzotyczne, żaby, ryby, ptaki. Owady, które hoduje, to m.in. karaczany argentyńskie, karaczany tureckie, mączniki młynarki, drewnojady, szarańcze wędrowne, świerszcze domowe, świerszcze bananowe. Owady te sprzedaje głównie przez Internet.
Wnioskodawca zadał pytanie: Czy przychody z tytułu hodowli i sprzedaży owadów karmowych podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Zdaniem wnioskodawcy, hodowla owadów karmowych jest działalnością rolniczą, z której przychody są wyłączone z opodatkowania, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Hodowla owadów karmowych nie jest wymieniona wprost w ustawie jako dział specjalnej produkcji rolnej, ani nie jest wymieniona w załączniku nr 2 do ustawy. Z tego powodu, dochody uzyskiwane ze sprzedaży nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Stanowisko KIS
KIS zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy. W interpretacji podkreślono, że działalność, jaką prowadzi wnioskodawca, jest działalnością rolniczą, a przychód, jaki uzyskuje z tej działalności, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. KIS stwierdził, że hodowla owadów karmowych, które nie zaliczają się do entomofagów, stanowić będzie działalność rolniczą w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.