Spółka X sp. z o.o. planuje otrzymać pożyczkę od innego podmiotu, jednakże obie strony są podatnikami VAT. W związku z tym, spółka złożyła wniosek o indywidualną interpretację podatkową w celu potwierdzenia, czy udzielenie pożyczki będzie zwolnione z podatku od towarów i usług. Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdza, że stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny skutków podatkowych zawarcia umowy pożyczki w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Stan faktyczny

Wnioskodawca, X sp. z o.o., jest osobą prawną z siedzibą i zarządem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca planuje otrzymać pożyczkę od innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Pożyczkodawcy), która jest również czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Pożyczka będzie oprocentowana.

Wnioskodawca pyta, czy prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawartej umowy pożyczki, zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Wnioskodawca uważa, że jako pożyczkobiorca nie powinien płacić podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawartej umowy pożyczki.

Stanowisko KIS

Krajowa Informacja Skarbowa zgadza się ze stanowiskiem wnioskodawcy. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku podlegają podatkowi. Jednakże, na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) tej samej ustawy, czynności cywilnoprawne, w tym umowy pożyczki, są wyłączone z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jeżeli są opodatkowane podatkiem od towarów i usług lub jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności.

Podsumowanie

Udzielenie pożyczki będzie podlegało zwolnieniu z opodatkowania na podstawie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - co nie jest przedmiotem niniejszej interpretacji, gdyż interpretacja wydawana jest zgodnie z zakresem złożonego przez Państwa wniosku, tj. wyłącznie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych - to na mocy art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zawarta umowa pożyczki nie będzie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych - będzie wyłączona z opodatkowania. Tym samym po stronie pożyczkobiorcy nie powstanie obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia umowy pożyczki.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 5 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.292.2022.2.MM