Sprawa dotyczyła otrzymanych przysporzeń majątkowych tytułem spadku. Osoba fizyczna zwróciła się do organów podatkowych, aby dowiedzieć się, czy otrzymane świadczenia podlegają opodatkowaniu. Co stwierdziły organy podatkowe w interpretacji?

Decyzja o wywłaszczeniu i spadek

Wnioskodawczyni, będąca osobą fizyczną, jest jednym ze spadkobierców nieruchomości wywłaszczonych w 1975 roku. Po śmierci pierwotnych właścicieli nieruchomości, wnioskodawczyni i inni spadkobiercy złożyli wniosek o zwrot wywłaszczonych nieruchomości. W toku postępowania administracyjnego, które trwało kilka lat, spadkobiercy zdecydowali się zawrzeć porozumienie z gminą, na terenie której znajdują się wywłaszczane grunty. W ramach tego porozumienia, gmina zapłaciła spadkobiercom świadczenie pieniężne za rezygnację z możliwości ubiegania się o zwrot wywłaszczonych nieruchomości oraz rezygnację z możliwości ubiegania się o odszkodowanie przysługujące w związku z uniemożliwieniem realizacji obowiązku zwrotu gruntów. Kobieta zapytała KIS czy otrzymane przysporzenie majątkowe tytułem spadku podlega podatkowi od spadków i darowizn na podstawie ustawy o podatku od spadków i darowizn. Była zdania, że otrzymane przysporzenie majątkowe stanowi spadek w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn, którego zasady opodatkowania określają przepisy tejże ustawy.

Zwrot wywłaszczonych nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn

Zgodnie z interpretacją KIS, świadczenie otrzymane za rezygnację z możliwości ubiegania się o zwrot wywłaszczonych nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, ponieważ nie weszło do masy spadkowej wnioskodawczyni. W momencie śmierci spadkodawczyni, nie była ona już właścicielką nieruchomości, gdyż została ona wywłaszczona. W skład masy spadkowej mogło więc wejść jedynie roszczenie o zwrot tej wywłaszczonyj nieruchomości. To więc roszczenie, jako prawo majątkowe, było przedmiotem spadku i to jego nabycie wymagało zgłoszenia oraz podlegało opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Świadczenie otrzymane przez wnioskodawczynię nie istniało na moment śmierci spadkodawczyni i nie było przyznane na jej rzecz, a już bezpośrednio dla wnioskodawczyni, w wyniku postępowania, w którym zawarto porozumienie.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 23 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.147.2022.4.MD