Odbiór "nadwyżkowej" energii elektrycznej

Polski rezydent podatkowy, złożył zapytanie do KIS dotyczące rozliczenia przychodów z usług związanych z odbiorem "nadwyżkowej" energii elektrycznej. Twierdzi, że te usługi powinny być traktowane jako usługi ciągłe, a rozliczenia powinny odbywać się na koniec okresu sprawozdawczego, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). Wnioskodawca domaga się wyjaśnienia w kwestii momentu uznania tych przychodów oraz możliwości odliczenia kosztów związanych z zakupem usług odbioru energii. Wnioskodawca wskazuje, że rozliczenie przychodów powinno następować na koniec miesiąca, zgodnie z postanowieniami umowy. Twierdzi również, że koszty poniesione przez firmę na zakup usług odbioru "nadwyżkowej" energii elektrycznej powinny być uwzględniane w celu odliczenia od podatku w dniu ich powstania, zgodnie z przepisami ustawy CIT.

Kiedy przychód? Stanowisko KIS

Według KIS, przychody z usług związanych z odbiorem "nadwyżkowej" energii elektrycznej powinny być rozpoznane na koniec okresu sprawozdawczego, zgodnie z przepisami ustawy CIT. KIS wskazuje na przepisy art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy CIT, które określają, że przychód jest rozpoznawany na dzień zakończenia okresu sprawozdawczego, jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej. Co do kwestii odliczenia kosztów związanych z zakupem usług odbioru energii elektrycznej, KIS opiera się na przepisach ustawy CIT i wyjaśnia, że takie koszty mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Jednakże, KIS wskazuje, że odliczenie tych kosztów powinno następować na zasadach ogólnych określonych w ustawie CIT, a nie na podstawie przepisów dotyczących kosztów pośrednich generowania przychodów.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 23 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.768.2022.3.BS