W artykule omawia się możliwość zwolnienia z opodatkowania polskiego CIT dywidendy wypłacanej przez hiszpańską spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Krajowa Informacja Skarbowa potwierdza, że wnioskodawca, posiadający ponad 10% udziałów w spółce hiszpańskiej i spełniający inne warunki, może skorzystać z tego zwolnienia.
Udziały w hiszpańskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Wnioskodawcą jest polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa, która posiada udziały w hiszpańskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Wnioskodawca jest bezpośrednim właścicielem ponad 10% udziałów w spółce hiszpańskiej i zamierza je posiadać przez co najmniej 2 lata. Spółka hiszpańska planuje w przyszłości wypłacić dywidendę swoim udziałowcom, jeśli osiągnie zysk ze swojej działalności. Spółka hiszpańska jest rezydentem podatkowym w Hiszpanii, ma tam siedzibę i zarząd.
Do KIS skierowano pytanie czy wnioskodawca ma prawo, na podstawie art. 20 ust. 3 Ustawy CIT, skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania w Polsce przychodu z tytułu dywidendy wypłacanej przez spółkę hiszpańską?
Zwolnienie z opodatkowania w Polsce w przypadku dywidendy
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wnioskodawca ma prawo skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania w Polsce w przypadku dywidendy wypłacanej przez spółkę hiszpańską, na podstawie art. 20 ust. 3 Ustawy CIT. KIS powołała się na przepisy tego artykułu, które określają warunki zwolnienia, takie jak rezydencja podatkowa spółki wypłacającej dywidendę, kwalifikacja wnioskodawcy jako podatnika CIT, posiadanie co najmniej 10% udziałów w kapitale spółki wypłacającej dywidendę oraz brak korzystania przez wnioskodawcę ze zwolnienia z opodatkowania CIT.