Przedmiotem artykułu jest omówienie interpretacji dotyczącej skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości dziedziczonych. Zgodnie z tą interpretacją, jeżeli sprzedaż nieruchomości nastąpi po upływie pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie, nie stanowi ona źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Stan faktyczny i pytanie wnioskodawcy:

Wnioskodawczyni, polska rezydentka podatkowa i rolniczka, stała się właścicielką gruntów rolnych położonych w "R." w wyniku dziedziczenia. Wnioskodawczyni planuje sprzedać dwie z tych działek potencjalnemu nabywcy, który chciałby na nich prowadzić działalność produkcyjną/magazynową. Działki te były nabywane w drodze dziedziczenia przez krewnych wnioskodawczyni, a ostatecznie to ona stała się ich jedyną właścicielką.

Wnioskodawczyni uważa również, że podatek z tytułu przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości o nr 1 i 2 nie wystąpi, ponieważ za datę nabycia przez Wnioskodawczynię jako spadkobiercę ww. działek, należy przyjąć datę jej nabycia przez spadkodawcę, a więc od końca roku kalendarzowego, w którym spadkodawca nabył działkę (sierpień 2014 r.), do planowanej sprzedaży działek w 2023 r. przez wnioskodawczynię upłynęło ponad 5 lat.

W celu potwierdzenia swoich przypuszczeń, wnioskodawczyni zapytała organ podatkowy, czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym z tytułu planowanej sprzedaży działek nr 1 i 2 będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego?

Stanowisko KIS:

W odpowiedzi na zapytanie, Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wskazało, że zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub prawa przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, rodzi obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Jeżeli jednak odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub prawa nastąpi po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, nie stanowi ono źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, wnioskodawczyni nie jest zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego, ani do złożenia zeznania podatkowego PIT-39 do urzędu skarbowego z tytułu planowanej sprzedaży.

Podsumowanie:

W związku z tym, KIS/MF stwierdziło, że sprzedaż działek nr 1 i 2 nie spowoduje powstania obowiązku zapłaty podatku dochodowego, jeśli sprzedaż nastąpi po upływie pięciu lat od daty ich nabycia przez spadkodawcę. Wnioskodawczyni może zastosować datę nabycia przez spadkodawcę jako moment nabycia dla celów podatkowych, co oznacza, że pięcioletni okres będzie liczony od końca roku kalendarzowego, w którym spadkodawca nabył działki. W związku z tym, nie będzie konieczne opodatkowanie dochodu z tytułu sprzedaży tych nieruchomości. Dla organów administracji skarbowej wynika z tego, że sprzedaż działek podlega zwolnieniu od podatku dochodowego. Natomiast dla wnioskodawczyni oznacza to, że nie jest zobowiązana do zapłaty podatku ani do składania zeznania podatkowego w związku z tą transakcją.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 19 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.885.2022.1.MB