Krajowa Informacja Skarbowa wydała interpretację indywidualną dotyczącą skutków podatkowych darowizny od syna pozostającego w majątkowej wspólności małżeńskiej. Według KIS, darowizna może korzystać ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, pod warunkiem zgłoszenia nabycia własności w terminie 6 miesięcy na formularzu SD-Z2.

Darowizna pieniędzy objętych majątkową wspólnością małżeńską

Wnioskodawczyni otrzymała od syna, będącego w związku małżeńskim bez rozdzielności majątkowej, darowiznę w formie środków pieniężnych o wartości 300 000 zł. Środki te były własnością syna oraz jego żony w ramach majątkowej wspólności małżeńskiej. Darowizna została przekazana w formie przelewu bankowego, a drugi małżonek (synowa) wyraził na to zgodę w formie pisemnej. Wnioskodawczyni zapytała, czy w przypadku takiej darowizny będzie miało zastosowanie zwolnienie od podatku od całości otrzymanej darowizny.

Wnioskodawczyni była zdania, że jeśli drugi małżonek (synowa) wyrazi pisemną zgodę na przekazanie ww. środków pieniężnych, będzie miało zastosowanie zwolnienie od podatku całości otrzymanej darowizny, zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Wyrażona zgoda spowoduje, że jedynym darczyńcą będzie syn wnioskodawczyni, a zgoda ta pozostanie neutralna podatkowo, nie powodując, że synowa stanie się stroną umowy darowizny.

KIS odpowiada - darowizna od syna zwolniona od podatku

KIS potwierdził stanowisko wnioskodawczyni. Zgodnie z interpretacją, zgoda drugiego małżonka na darowiznę jest neutralna podatkowo i nie powoduje, że staje się on stroną umowy darowizny. W związku z tym, w przypadku darowizny od syna, jedynym darczyńcą jest syn wnioskodawczyni. Wnioskodawczyni może skorzystać ze zwolnienia od podatku od całości otrzymanej darowizny, pod warunkiem zgłoszenia nabycia własności na formularzu SD-Z2 w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Interpretacja KIS jest zgodna z przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Wskazuje ona, że zgoda drugiego małżonka jest niezbędna dla stwierdzenia ważności jednostronnej czynności drugiego małżonka, jeśli jej przedmiotem są składniki objęte wspólnością majątkową. Jednak z tego faktu nie wynika, że wyrażając taką zgodę, drugi z małżonków staje się stroną umowy darowizny.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 3 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.90.2023.1.JS