W artykule omawia się kwestię zaliczania wydatków związanych z gwarancją i wymianą wadliwego towaru do kosztów uzyskania przychodów. Według stanowiska Krajowej Informacji Skarbowej, takie wydatki spełniają warunki określone w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych i mogą być uwzględniane jako koszty podatkowe. Artykuł przedstawia stan faktyczny, stanowisko KIS oraz podsumowanie interpretacji, mającej zastosowanie dla podatników i organów administracji skarbowej.

Wada towaru

Wnioskodawca, będący polskim rezydentem podatkowym oraz czynnym podatnikiem VAT, prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki prawa handlowego. Jego kontrahentem, który nie jest powiązany z Wnioskodawcą, wykrył wadę w dostarczonym towarze i ponownie obciążył Wnioskodawcę kosztami wymiany niesprawnej części. Strony zawarły ugody, na podstawie których Wnioskodawca zobowiązał się zwrócić odbiorcy poniesione koszty. W związku z tym, Wnioskodawca zwrócił się do organów podatkowych z pytaniem, czy może zaliczyć te wydatki do kosztów uzyskania przychodów.

Wnioskodawca uważa, że poniesiony wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia. Koszty naprawy wyrobu dokonanej w ramach udzielonej gwarancji, które nie mają charakteru kar umownych ani odszkodowań, stanowią koszty uzyskania przychodów. Wydatki reklamacyjne poniesione w związku z naprawą lub wymianą wadliwego towaru są nierozerwalnie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Wydatki na naprawę dostarczonych towarów

Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła stanowisko wnioskodawcy. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W przypadku, gdy przekazany towar okazuje się wadliwy, na sprzedawcy (wykonawcy usługi) ciąży obowiązek jego naprawy lub wymiany. Obsługa gwarancyjna nie podlega dyspozycji art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W świetle tych przepisów, koszty związane z naprawą lub wymianą wadliwych towarów mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 2 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.776.2022.1.AW