Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację indywidualną dotyczącą skutków podatkowych związanych z darowizną wypłacaną w transzach. Według interpretacji, zawarcie umowy darowizny w formie aktu notarialnego wyklucza obowiązek składania zgłoszeń zarówno w związku z zawarciem umowy, jak i z otrzymaniem poszczególnych transz darowizny.

Pytanie o darowiznę w transzach

Wnioskodawczyni, będąca polską rezydentką podatkową, zamierzała zawrzeć umowę darowizny w formie aktu notarialnego. Na mocy tej umowy, jej mąż, jako darczyńca, miał przekazać jej darowiznę w postaci środków pieniężnych o określonej kwocie, wypłacanej w kilku transzach. Wnioskodawczyni zadała pytanie, czy będzie na niej ciążył obowiązek odrębnego zgłaszania do właściwego urzędu skarbowego każdego zdarzenia związanego z przelewem, który otrzyma w przyszłości na swój rachunek bankowy z tytułu darowizny objętej umową sporządzoną w formie aktu notarialnego.

Wnioskodawczyni była zdania, że zdarzenie, w którym otrzyma poszczególne transze w związku z zawarciem umowy przekazania darowizny, w formie aktu notarialnego, nie będzie obligowało jej do każdorazowego odrębnego zgłaszania takiego zdarzenia do właściwego urzędu skarbowego. Dodatkowo, uważała, że będzie jej przysługiwało prawo do skorzystania ze zwolnienia na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Rozstrzygnięcie KIS: Brak dodatkowych obowiązków podatkowych

Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła stanowisko wnioskodawczyni. Zgodnie z interpretacją, umowa darowizny zawarta w formie aktu notarialnego wyklucza obowiązek składania odrębnych zgłoszeń zarówno w związku z zawarciem umowy, jak i z otrzymaniem poszczególnych transz darowizny. KIS podkreśliła, że umowa darowizny ma charakter konsensualny, a nie realny, co oznacza, że wydanie przedmiotu darowizny nie stanowi warunku jej zawarcia i pozostaje dla jej skuteczności okolicznością obojętną. W związku z tym, obowiązek podatkowy powstaje w momencie zawarcia umowy, a nie w momencie wypłaty poszczególnych transz.

Interpretacja KIS jest ważna dla osób planujących przekazanie darowizny w formie transz. Wyjaśnia ona, że takie działanie nie generuje dodatkowych obowiązków podatkowych dla obdarowanego, pod warunkiem, że umowa darowizny jest zawarta w formie aktu notarialnego. To stanowisko może mieć znaczący wpływ na planowanie podatkowe i decyzje związane z przekazywaniem darowizn.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 3 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.95.2023.1.AD