Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację indywidualną dotyczącą stawki ryczałtu dla usług projektowania aplikacji internetowych. Wbrew oczekiwaniom wnioskodawcy, KIS uznał, że prawidłowa stawka ryczałtu wynosi 12%, a nie 8,5%.

Projektowanie aplikacji i komponentów: ryczałt 12% czy 8,5%?

Wnioskodawca rozszerzył swoją działalność o usługi projektowania komponentów aplikacji internetowej. Wnioskodawca nie wykonuje usług programowania, a jedynie projektowania aplikacji i komponentów. W związku z tym, zadał pytanie, czy prawidłowo zastosował stawkę ryczałtu 8,5% do przychodów uzyskanych za świadczone usługi w okresie listopad - grudzień 2022 r.

Wnioskodawca był przekonany, że zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% z działalności usługowej. Wnioskodawca uważał, że jego usługi nie mieszczą się w grupowaniu 62.01, ponieważ nie obejmują programowania, a jedynie projektowanie systemów informatycznych.

Stanowisko KIS niekorzystne dla podatnika

KIS stwierdził, że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem. KIS uznał, że usługi świadczone przez wnioskodawcę są związane z oprogramowaniem, mimo że nie obejmują one programowania.

KIS podkreślił, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonej działalności do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

Podsumowując, KIS stwierdził, że przychody uzyskane przez wnioskodawcę za usługi świadczone w okresie listopad - grudzień 2022 r., sklasyfikowane jako PKWiU 62.01.11.0, powinny być opodatkowane 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 3 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2. 4011.919.2022.2.AG