Artykuł dotyczy interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w sprawie możliwości zaliczenia w koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup voucherów, kart podarunkowych lub kart typu prepaid.

Stan faktyczny:

Spółka, która jest wnioskodawcą, jest polskim oddziałem firmy XYZ i zatrudnia około (...) osób. W związku z wprowadzonym stanem zagrożenia epidemicznego w Polsce, część pracowników pracuje zdalnie. Aby zapewnić im odpowiednie warunki do efektywnego i komfortowego wykonywania obowiązków, Spółka zdecydowała się na wydanie tym pracownikom voucherów, kart podarunkowych lub kart typu prepaid do sklepów, oferujących niezbędne wyposażenie na sprzedaż. Spółka zadała pytanie, czy będzie uprawniona do zaliczenia kosztu, poniesionego na zakup voucherów, kart podarunkowych lub kart typu prepaid, do kosztów uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ustawy o CIT. Wnioskodawca uważa, że tak, ponieważ koszt zapewnienia narzędzi i materiałów dla pracowników, które umożliwiają pracę zdalną, mieści się w katalogu kosztów, poniesionych w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Stanowisko KIS:

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że stanowisko Spółki jest prawidłowe. Wydatki poniesione na rzecz pracowników, które w sposób pośredni wpływają na zwiększenie ich motywacji do pracy, poprawę jakości wykonywanej pracy oraz zdrowie i samopoczucie, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Ważne jest, aby istniał związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy poniesionym kosztem, a możliwością osiągnięcia z tego tytułu przychodu.

Podsumowanie:

Wynikającą z interpretacji KIS konkluzją dla Wnioskodawcy jest to, że koszt zapewnienia narzędzi i materiałów dla pracowników w celu umożliwienia pracy zdalnej może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ustawy o CIT. To oznacza, że Spółka będzie mogła zaliczyć ten koszt jako koszt uzyskania przychodu, co wpłynie na zmniejszenie podstawy opodatkowania. Natomiast dla organów administracji skarbowej wynika z interpretacji, że taki koszt może być uznany za zaliczalny do kosztów uzyskania przychodu, pod warunkiem spełnienia ogólnych wymogów dotyczących kosztów uzyskania przychodu.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 3 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.701.2022.6.DP