Według Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, obywatelka Białorusi zamieszkała w Polsce, która otrzymuje wynagrodzenie za usługi doradcze od międzynarodowej organizacji non-profit, może być zwolniona z płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zameldowanie w Polsce, a rezydentura w Białorusi

Podatniczka jest obywatelką Białorusi, zameldowaną na terytorium Polski od listopada 2022 roku. Posiada umowę na świadczenie usług doradczych z międzynarodową organizacją non-profit, w ramach której otrzymuje miesięczne wynagrodzenie w dolarach. Nie prowadzi jednoosobowej działalności gospodarczej. Zgodnie z umową, podatnik wykonuje usługi doradcze dla agendy Y, która wypłaca jej wynagrodzenie z budżetu agencji X.

Opodatkowanie tylko w kraju rezydencji podatkowej

Według Dyrektora KIS, podatnik jest zwolniony z płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że podatnik nie musi płacić podatku dochodowego od osób fizycznych, ponieważ pracuje dla międzynarodowej organizacji non-profit. Warto jednak pamiętać, że interpretacja ta dotyczy konkretnego przypadku i należy zawsze sprawdzić obowiązujące przepisy podatkowe oraz skonsultować się z profesjonalistą w przypadku wątpliwości.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 30 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.920.2022.2.NM