Zgodnie z stanowiskiem KIS, zbycie nieruchomości w ramach umowy dożywocia nie generuje obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, jeśli nieruchomość została przekazana w ramach dożywocia po upływie 5 lat od jej nabycia.

Przekazanie nieruchomości w ramach umowy dożywocia

W dniu 7 lipca 2023 r. podatnik złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), odnośnie planowanej umowy dożywocia na rzecz siostrzeńca zmarłego małżonka. Podatnik jest polskim rezydentem i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Posiada nieruchomość składającą się z jednej niezabudowanej działki i jednej zabudowanej, którą nabył na podstawie umowy darowizny od rodziców w latach 70-tych. W 2012 roku, na podstawie umowy majątkowej małżeńskiej, własność nieruchomości została rozszerzona na małżonka podatnika i wchodziła w skład wspólności ustawowej umownie rozszerzonej. Po śmierci małżonka w 2020 r., podatnik nabył połowę spadku, a pozostałe udziały nabyli inni spadkobiercy, w tym siostry zmarłego małżonka, bratanka oraz synowie bratanka. Następnie w 2022 r. doszło do działu spadku, w wyniku którego cały udział zmarłego małżonka w nieruchomości został przekazany podatnikowi - innymi słowy własność nieruchomości przysługuje wnioskodawczyni. W związku z tymi wydarzeniami, podatnik chciał w 2023 r. zawrzeć umowę dożywocia na rzecz pełnoletniego siostrzeńca zmarłego małżonka i przekazać mu nieruchomość.

Dyrektor KIS stwierdził, że stanowisko jest prawidłowe ale z innych powodów, niż wskazane przez wnioskodawcę

W odpowiedzi na zapytanie podatnika, Dyrektor KIS stwierdził, że rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej poprzez włączenie do majątku wspólnego nieruchomości wchodzącej uprzednio w skład majątku osobistego jednego z małżonków nie stanowi nabycia tej nieruchomości w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT. Datą nabycia nieruchomości przez każdego z małżonków jest data nabycia nieruchomości przez tego małżonka, który początkowo był właścicielem.

W związku z tym, planowane zbycie nieruchomości w ramach umowy dożywocia nie będzie opodatkowane - nabycie nieruchomości przez małżonków zgodnie z prawem nastąpiło w latach 70 - tych. Wobec tego, upłynął już okres 5 lat, potrzebny do zwolnienia. Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT nabycie nie będzie podlegać opodatkowaniu.

Podsumowanie

Wynikające z interpretacji stanowisko KIS oznacza, że zbycie nieruchomości na podstawie umowy dożywocia nie powoduje powstania obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Oznacza to, że podatnik może bez obawy o podatek przekazać nieruchomość na rzecz siostrzeńca zmarłego małżonka w ramach umowy dożywocia. Wynika to z upływu 5 lat od formalnego nabycia nieruchomości przez małżonków.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 7 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.382.2023.2.PS