W interpretacji indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił, czy koszty pogrzebu i zachowku mogą pomniejszyć podstawę opodatkowania z tytułu sprzedaży nieruchomości nabytej w spadku.

Sprzedaż odziedziczonego mieszkania

Wnioskodawca nabył spadek po matce na podstawie testamentu. W skład spadku wchodziło spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Urząd Skarbowy potwierdził, że nie ma obowiązku podatkowego z tytułu nabycia spadku. Wnioskodawca zawarł umowę sprzedaży lokalu mieszkalnego za kwotę 255.000,00 PLN i zapłacił należny bratu zachowek w wysokości 63.800,00 PLN. Po uwzględnieniu kosztów pogrzebu i zapłaconego zachowku, wnioskodawca przeznaczył pozostałą kwotę na własne potrzeby mieszkaniowe.

Wnioskodawca argumentował, że koszty pogrzebu i zachowku, które są uważane za długi spadkowe, powinny być uwzględnione jako koszty uzyskania przychodu. Według niego, przychodem z tytułu odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego wchodzącego w skład spadku jest kwota 185.000,00 PLN, a wartość kosztów pogrzebu oraz wartość zapłaconego zachowku w żaden sposób nie powiększyły jego majątku.

Decyduje data zbycia lokalu

Dyrektor KIS stwierdził, że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe. Zgodnie z przepisami, sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku przed upływem pięciu lat od nabycia jest źródłem przychodu podlegającego opodatkowaniu. Koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej w spadku mogą obejmować tylko udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania, oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn.

Dyrektor KIS dodał, że ustawą z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 2159) została zmieniona treść art. 22 ust. 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednakże przepis ten po nowelizacji ma zastosowanie tylko do stanów faktycznych zaistniałych od dnia 1 stycznia 2019 r., tj. do dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości, które zostały uzyskane przez podatników począwszy od 1 stycznia 2019 r. Zmiana ta potwierdza, że dotychczasowe brzmienie omawianego przepisu, nie pozwalało uznać kosztów pogrzebu oraz kosztów zachowku za koszt uzyskania przychodu.

Wobec powyższego - jak wyżej wskazano - koszty pogrzebu oraz koszty zachowku (wartość spłaconego długu spadkowego) nie mieści się w ustawowych kryteriach kosztu uzyskania przychodu zawartych w art. 22 ust. 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r., nie może zatem zostać uwzględniona przez wnioskodawcę w kosztach uzyskania przychodu.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 14 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.474.2023.2.MZ