Dyrektor Krajowej Informacji skarbowej potwierdził, że istnieje możliwość zaliczenia kwoty na spłatę długów po zmarłym bracie do kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży odziedziczonej nieruchomości. Zainteresowany musiał spłacić zobowiązania zarówno u komorników, jak i w bankach.

Spadek wraz z długami

W 2021 r. zmarł brat wnioskodawcy. W 2022 r. dziedziczenie ustawowe przyniosło wnioskodawcy i jego rodzeństwu spadek po zmarłym bracie. Każdy spadkobierca przyjął spadek w 33% masy spadkowej. Zainteresowany przyjął ten spadek, który obejmował mieszkanie własnościowe oraz znaczne długi. Wspólnie z rodzeństwem zdecydowali o sprzedaży mieszkania i spłacili wszystkie długi zarówno u komorników, jak i w bankach. Jednakże, nie minęło jeszcze 5 lat od nabycia nieruchomości przez brata, dlatego zainteresowany i jego rodzeństwo mają obowiązek zapłaty podatku od dochodu ze sprzedaży nieruchomości.

W związku z tym wnioskodawca zadał pytanie: Czy na podstawie art. 22 ust. 6d ustawy może Pan zaliczyć długi brata do kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży ww. nieruchomości, którą nabył w drodze spadku w 33%?

Możliwość korzystnego rozliczenia

Według interpretacji podatkowej organu, zainteresowany może zaliczyć długi brata do kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości, którą odziedziczył w 33%.

"Spłacony przez Pana dług spadkowy, w postaci zaciągniętych przez spadkodawcę pożyczek, może Pan odliczyć jako koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 22 ust. 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - ustalając dochód do opodatkowania, uzyskany z tytułu sprzedaży odziedziczonego po bracie udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego - w takiej części, w jakiej wartość zbywanego udziału w ww. prawie odpowiada łącznej wartości nabytych rzeczy i praw majątkowych" - wskazał Dyrektor KIS.

Podsumowanie

Jak wynika z interpretacji organu, zainteresowany ma prawo zaliczyć spłatę długów brata do kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia odziedziczonego mieszkania. To oznacza, że kwota spłaconych długów może być odliczona od dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, co może wpływać na wysokość podatku należnego.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 10 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.236.2023.2.MD