W artykule omawia się kwestię rozpoznawania przychodu z nieodpłatnego udzielenia poręczeń przez spółki. Według stanowiska KIS, przychód ten powstaje jednorazowo w momencie zawarcia umowy poręczenia i złożenia oświadczeń poręczycieli. Wartość udzielonych poręczeń powinna być wyceniana na podstawie cen rynkowych.
Spółka zawarła umowy kredytowe
Spółka A sp. z o.o. jest polską spółką mającą siedzibę i miejsce zarządu w Polsce. Jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) oraz podatku od towarów i usług (VAT). W celu pozyskania środków finansowych Spółka zawarła umowy kredytowe, które zostały zabezpieczone przez poręczenia udzielone przez udziałowców i inne powiązane podmioty. Poręczenia te zostały udzielone nieodpłatnie.
Wnioskodawca spytał KIS, czy przychód z nieodpłatnego udzielenia poręczeń powstaje jednorazowo w dacie udzielenia poręczenia, niezależnie od okresu trwania umowy poręczenia.
Przychód z nieodpłatnego udzielenia poręczeń powstaje jednorazowo
Według KIS, przychód z nieodpłatnego udzielenia poręczeń powstaje jednorazowo w dacie zawarcia umowy poręczenia i złożenia oświadczeń poręczycieli o zobowiązaniu się do wykonania zobowiązania kredytobiorcy. Przychód ten powstaje jednorazowo, niezależnie od okresu trwania umowy poręczenia. Wartość udzielonych poręczeń powinna być wyceniana na podstawie cen rynkowych.