Dyrektor KIS potwierdził, że przychód z otrzymanej dotacji, nie powinien być wliczony do wartości sprzedaży, uprawniającej do zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.
Otrzymana dotacja, a możliwość utraty zwolnienia
Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług kosmetycznych. Rozlicza się na zasadach ogólnych i nie jest podatnikiem podatku VAT. Otrzymała dofinansowanie od Starosty w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego, które zostało przekazane na pokrycie kosztów szkoleń pracowników.
W okresie od 1 stycznia 2022 r. do 30 listopada 2022 r. wnioskodawczyni wykazała swój obrót. Kwota otrzymana z tytułu otrzymanych dotacji nie została wliczona do obrotu kwalifikującego podatnika do utraty zwolnienia przedmiotowego VAT.
W związku z tym wnioskodawczyni zadała pytanie: Czy w świetle przedstawionych faktów, Wnioskodawczyni właściwie zakwalifikowała przychód z otrzymanej dotacji, nie wliczając go do limitu obrotu po którego przekroczeniu utraciłaby prawo do zwolnienia przedmiotowego VAT na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT?
Dyrektor KIS z korzyścią dla wnioskodawczyni
Zgodnie z interpretacją, dotacja otrzymana i przeznaczona na szkolenie pracowników nie ma bezpośredniego wpływu na ceny oferowanych przez wnioskodawczynię usług. Dotacja nie powoduje zwiększenia obrotu będącego podstawą opodatkowania, zgodnie z przepisami ustawy o VAT. W związku z tym, wnioskodawczyni właściwie zakwalifikowała przychód z otrzymanej dotacji, nie wliczając go do limitu obrotu, po którego przekroczeniu utraciłaby prawo do zwolnienia przedmiotowego VAT na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT.
Podsumowanie
Wnioskodawczyni właściwie zakwalifikowała przychód z otrzymanej dotacji, nie wliczając go do limitu obrotu, po którego przekroczeniu utraciłaby prawo do zwolnienia przedmiotowego VAT. Dotacja nie miała bezpośredniego wpływu na ceny usług oferowanych przez wnioskodawczynię.