KIS wydała interpretację indywidualną dotyczącą obowiązków płatnika w związku ze zwrotem nienależnie pobranego świadczenia. Interpretacja ta dotyczyła podatku dochodowego od osób fizycznych.

W listopadzie 2020 r., spółka zatrudniła pracownika, który otrzymał jednorazową premię retencyjną w wysokości 50 000 zł brutto. Zgodnie z umową, jeśli pracownik zakończyłby zatrudnienie w okresie krótszym niż 24 miesiące, część wypłaconej premii powinna zostać zwrócona na konto spółki. Pracownik zakończył pracę w firmie z dniem 31 stycznia 2022 r. i zwrócił część wynagrodzenia netto na konto spółki. Wnioskodawca zadał pytanie, czy w przypadku otrzymania takiego zwrotu, zasadne jest korygowanie zaliczki na podatek dochodowy odprowadzonej w listopadzie 2020 r. od kwoty premii, która została zwrócona przez pracownika. Dodatkowo, wnioskodawca zapytał, czy w przypadku konieczności skorygowania zaliczki na podatek dochodowy, powinny zostać zastosowane zasady podatkowe obowiązujące w listopadzie 2020 r., czy może zasady podatkowe obowiązujące w miesiącu otrzymania od pracownika zwrotu na konto spółki.

Jeżeli płatnik nie odliczy dokonanego przez podatnika zwrotu od bieżących dochodów podatnika, na skutek upływu roku podatkowego bądź osiągania przez niego niewielkich dochodów lub ustania źródła przychodu, wówczas odliczenia dokonuje sam podatnik na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Zgodnie z interpretacją, płatnik nie jest upoważniony do dokonywania korekt zaliczki na podatek dochodowy od odprowadzonej w listopadzie 2020 r., kwoty premii, bowiem sporządzone były one prawidłowe, odzwierciedlały ówczesny stan faktyczny, a więc wysokość faktycznie wypłaconych dochodów i faktycznie pobranych zaliczek na podatek dochodowy.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 9 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.846.2022.1.KKA