Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną dotyczącą opodatkowania przychodów z najmu lokali mieszkalnych ryczałtem ewidencjonowanym.

Opodatkowanie przychodów z najmu lokali mieszkalnych ryczałtem ewidencjonowanym

Wnioskodawczyni, która prowadziła jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą, zapytała, czy po wycofaniu lokali mieszkalnych z działalności gospodarczej, przychody z tytułu najmu będzie mogła opodatkować w ramach najmu prywatnego w wysokości ryczałtu ewidencjonowanego 8,5%, a nadwyżkę po przekroczeniu limitu 100 000 zł rocznie 12,5% stawką ryczałtu.

Wnioskodawczyni prowadziła działalność gospodarczą od 1 września 1998 r., początkowo oferując usługi psychologiczne, a od 4 stycznia 2017 r. dodatkowo wynajmowała i zarządzała nieruchomościami będącymi jej własnością i własnością jej męża. Po śmierci męża w 2021 r., wnioskodawczyni zrezygnowała z prowadzenia terapii psychologicznych i planowała zamknąć działalność gospodarczą na koniec 2022 r. W 2023 r. miała zostać jedyną właścicielką kolejnych ośmiu lokali mieszkalnych, które prawdopodobnie wynajmowałaby.

KIS uznał, że stanowisko wnioskodawczyni jest prawidłowe. Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody. Przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Jeżeli wnioskodawczyni zamierza wynajmować lokale mieszkalne, które uprzednio zostaną wyłączone z działalności gospodarczej, to wówczas przedmiotem najmu nie będzie składnik majątku związany z działalnością gospodarczą. W związku z powyższym, przychody z tytułu najmu lokali mieszkalnych zaliczone będą do przychodów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawczyni, po wycofaniu lokali mieszkalnych z działalności gospodarczej, będzie mogła opodatkować przychody z tytułu najmu w formie najmu prywatnego w wysokości ryczałtu 8,5%, a nadwyżkę po przekroczeniu limitu 100 000 zł rocznie w wysokości 12,5%.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 14 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.1022.2022.2.RK