Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 12 lipca 2023 r. dotyczyła kwestii opodatkowania VAT usług świadczonej dla organizacji międzynarodowej. Zgodnie z interpretacją, usługi te nie podlegają opodatkowaniu polskim podatkiem od towarów i usług, ponieważ mają miejsce świadczenia poza Polską.

Usługi na rzecz organizacji międzynarodowej a VAT

Wnioskodawca zawarł umowę ze organizacją międzynarodową, na mocy której świadczy usługi polegające na wdrożeniu i bieżącym utrzymaniu aplikacji na rzecz tej organizacji. W ramach umowy, wnioskodawca jest odpowiedzialny za szereg czynności, w tym konfigurację aplikacji, zarządzanie danymi, utrzymanie bezpieczeństwa, raportowanie, integrację i dokumentację. Za wykonanie tych czynności wnioskodawca otrzymuje jedno wynagrodzenie, bez odrębnie określonych składników wynagrodzenia dla poszczególnych elementów usługi.

Wnioskodawca zwrócił się z pytaniem, czy usługi świadczone dla organizacji mają miejsce świadczenia w Polsce, a więc czy podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce.

Wnioskodawca uważał, że świadczenia wykonywane w ramach umowy na rzecz organizacji stanowią w jakiejś mierze świadczenia doradcze (czy też podobne), zaś w jakieś mierze są usługami inżynierskimi (czy też podobnymi). Wnioskodawca uważał, że te usługi są objęte art. 28l ustawy o podatku od towarów i usług, a więc nie podlegają opodatkowaniu polskim podatkiem od towarów i usług.

Stanowisko KIS

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy. Zauważył, że świadczenia wykonywane przez wnioskodawcę na rzecz organizacji międzynarodowej są ściśle powiązane i ich suma jest niezbędna do uzyskania celu - nowego wdrożenia aplikacji optymalnie dostosowanej do potrzeb usługobiorcy. Ponadto, za wykonanie tych czynności należne jest wnioskodawcy jedno wynagrodzenie, nie ma odrębnie określonych składników wynagrodzenia dla poszczególnych elementów usługi.

Dyrektor KIS stwierdził, że całość wykonywanych przez wnioskodawcę czynności, mających na celu nowe wdrożenie aplikacji optymalnie dostosowanej do potrzeb usługobiorcy, stanowi jedno świadczenie kompleksowe do celów rozliczeń podatku VAT, dla którego nie ma możliwości określenia świadczenia dominującego.

W konsekwencji, usługi te nie podlegają opodatkowaniu polskim podatkiem od towarów i usług, ponieważ mają miejsce świadczenia poza Polską. Tym samym, stanowisko wnioskodawcy zostało uznane za prawidłowe.

Źródło:Interpretacja indywidualna z dnia 12 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.171.2023.2.JSU