Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację indywidualną dotyczącą możliwości opodatkowania przychodów ze sprzedaży surowców wtórnych z działalności usługowej w zakresie handlu ryczałtem ewidencjonowanym. W świetle obowiązujących przepisów, wnioskodawca, prowadzący działalność gospodarczą zarejestrowaną w CEiDG, ma prawo do rozliczania podatku dochodowego w formie ryczałtu ewidencjonowanego.

Pytanie o ryczałt ewidencjonowany

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą od kwietnia 2000 r., zarejestrowaną w CEiDG. Źródłem jego przychodów jest działalność oznaczona kodem PKD 46.77.Z - sprzedaż hurtowa odpadów i złomu, a ściśle powiązane czynności to odzysk surowców z materiałów segregowanych (PKD 38.32.Z). Działalność polega na zakupie stłuczki szklanej, jej sortowaniu, myciu, usuwaniu zanieczyszczeń i innych elementów, a następnie sprzedaży do hut szkła. Wnioskodawca zwrócił się z pytaniem, czy w świetle obowiązujących przepisów ma prawo do rozliczania podatku dochodowego w formie ryczałtu ewidencjonowanego, przy sprzedaży surowców wtórnych z działalności usługowej w zakresie handlu.

Wnioskodawca uważa, że przychód ze sprzedaży zakupionych wcześniej odpadów stanowiących stłuczkę szklaną, może zostać opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Wnioskodawca nie przetwarza towaru w taki sposób, aby zmienić jego właściwości fizyczne czy chemiczne, zwiększa jedynie jego wartość handlową poprzez segregację i usunięcie zabrudzeń.

Brak negatywnych przesłanek

Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła stanowisko wnioskodawcy. Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W przypadku wnioskodawcy, nie występują negatywne przesłanki, o których mowa w art. 8 ww. ustawy.

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ww. ustawy, warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wnioskodawca ma zamiar złożyć takie oświadczenie, jeśli otrzyma interpretację do dnia 20-go lutego.

W świetle powyższych informacji, KIS stwierdziła, że stanowisko wnioskodawca jest prawidłowe.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 18 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.907.2022.2.MZ