Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że podmiot, który nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT oraz wykonuje wyłącznie czynności zwolnione od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19a Ustawy o VAT, nie może skorzystać z prawa do pomniejszenia podatku należnego VAT o podatek naliczony wynikający z faktur dot. zakupów urządzeń medycznych, co wynika z brzmienia art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT.

Beneficjent projektu

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie opieki medycznej, zwolnioną z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. „a”, w formie indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej. W roku 2022 Wnioskodawca był beneficjentem projektu, w ramach którego dokonał zakupu urządzenia medycznego dofinansowanego ze środków UE. Aby rozliczyć projekt Wnioskodawca musi przedłożyć udokumentowanie kosztów kwalifikowanych zgodnych z zawartą umową.

W ocenie Wnioskodawcy do kosztów kwalifikowanych należy zaliczyć podatek naliczony z uwagi na brak możliwości jego odliczenia – zgodnie bowiem z treścią art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT „w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego”. Jeżeli Wnioskodawca nie wykonuje czynności opodatkowanych, to nie przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT na podstawie powyższego przepisu.

Wnioskodawca nadmienił, że dokonana przez niego wykładania powyższych przepisów nie znalazła uznania organu finansującego projekt, w trakcie kontroli za warunek uznania nieodliczonego VAT za koszt kwalifikowany zażądano interpretacji Dyrektora KIS powyższych przepisów od wszystkich uczestników projektu.

Ponadto:

  • Wnioskodawca nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej – VAT).
  • Faktury VAT dokumentujące wydatki są wystawione na Wnioskodawcę.
  • Zakupione urządzenia medyczne służą do świadczenia usług medycznych zwolnionych od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19a Ustawy o VAT.

Pomniejszenie podatku nie przysługuje

W ocenie Wnioskodawcy biorąc pod uwagę fakt, że nie jest on zarejestrowanym podatnikiem VAT oraz wykonuje wyłącznie czynności zwolnione od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19a Ustawy o VAT – nie przysługuje mu pomniejszenie podatku należnego VAT o podatek naliczony wynikający z faktur dot. zakupów urządzeń medycznych, co wynika z brzmienia art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT.

Dyrektor KIS zgodził się ze stanowiskiem i uznał je za prawidłowe.

Podsumowanie

Z interpretacji przepisów przez KIS wynika, że Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do pomniejszenia podatku należnego VAT o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakup urządzeń medycznych.

Dla Wnioskodawcy wynika z interpretacji, że nie może pomniejszyć podatku należnego VAT o podatek naliczony, co może wpłynąć na jego rozliczenie projektu, w ramach którego dokonał zakupu urządzenia medycznego.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 6 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.898.2022.1.JSZ