Krajowa Informacja Skarbowa wydała interpretację indywidualną dotyczącą opodatkowania przychodów z dzierżawy nieruchomości w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zgodnie z interpretacją, stanowisko wnioskodawcy w tej sprawie jest prawidłowe.

Wnioskodawca, polski rezydent podatkowy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, jest współwłaścicielem gruntu rolnego. Wraz z małżonką zawarł umowę dzierżawy z firmą, która otrzymała koncesję na wydobycie złóż. Wysokość czynszu dzierżawy wynosi określoną kwotę za każdą wydobytą tonę, a roczna wartość czynszu przekracza 200 000 zł. Wnioskodawca planuje samodzielnie opodatkować przychody z najmu, wybierając formę opodatkowania jako ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Wnioskodawca zadał pytanie, czy w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego, oddając w dzierżawę nieruchomość, może samodzielnie dokonać rozliczenia i czy może wybrać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jako formę opodatkowania. Wnioskodawca uważa, że przychody z dzierżawy nieruchomości mogą zostać opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, ponieważ umowa dzierżawy nie będzie zawarta w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Przychody z dzierżawy nieruchomości mogą być opodatkowane ryczałtem

Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe. Zgodnie z interpretacją, przychody z dzierżawy nieruchomości mogą zostać opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. KIS podkreśliła, że od 1 stycznia 2022 r., przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, które nie są uzyskiwane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, opodatkowuje się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 9 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.912.2022.5.MAP