Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dla działalności gospodarczej wynika z przekroczenia określonego limitu przychodów. W przypadku prowadzenia działalności kantorowej, księgi rachunkowe powinny być prowadzone dopiero po przekroczeniu limitu przychodów określonego w ustawie o rachunkowości.

Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą X, klasyfikowaną według PKD 66.12.Z. Działalność jest opodatkowana na zasadach ogólnych. Od 1 lutego 2023 r. zamierza prowadzić działalność kantorową w zakresie kupna i sprzedaży walut obcych. W 2022 r. oraz we wcześniejszych latach przychody z działalności nie przekroczyły limitu określonego w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości. Wnioskodawczyni zadała pytanie: Czy na potrzeby prowadzonej działalności kantorowej, która będzie prowadzona od 1 lutego 2023 r. do celów ewidencyjnych powinna prowadzić księgi rachunkowe w oparciu o ustawę o rachunkowości, czy podatkową księgę przychodów i rozchodów?

Kiedy powstaje obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych?

Dyrektor KIS potwierdził stanowisko Wnioskodawczyni, uznając, że obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych powstaje, jeżeli przychody (w rozumieniu art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) wyniosły co najmniej równowartość 1.200.000 euro. Skoro - zgodnie z oświadczeniem wnioskodawcy - przychody z działalności w 2022 r. nie przekroczyły limitu określonego w art. 2 ust 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości, to do celów ewidencyjnych w 2023 r. wnioskodawca powinien prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów do czasu aż nie przekroczy limitu przychodów z działalności określonego art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 10 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.70.2023.2.AD