Dyrektor KIS potwierdził, że późniejsza rejestracja nie jest kryterium decydującym o możliwości odliczenia podatku VAT od zakupów dokonanych przed rejestracją i nie spowodowało to utraty prawa do odliczenia podatku.

Późniejsza rejestracja jako płatnik VAT

Zapytanie dotyczyło sytuacji podatniczki, która prowadzi działalność fryzjerską i kosmetyczną. Od 5 grudnia 2017 roku korzystała ona ze zwolnienia podmiotowego z VAT ze względu na limit obrotów. Jednakże, 18 listopada 2021 roku przekroczyła limit sprzedaży uprawniający do zwolnienia podmiotowego z podatku VAT. Podatniczka została poinformowana o tym fakcie przez swoją księgową 16 lutego 2023 roku i tego samego dnia dokonała przelewu na poczet podatku VAT.

Dopiero 17 kwietnia 2023 roku dowiedziała się, że nie została zgłoszona do VAT, dlatego natychmiast złożyła deklarację VAT-R oraz zaległe deklaracje JPK VAT-7M począwszy od listopada 2021 roku. W deklaracjach został wykazany podatek VAT należny ze sprzedaży, ale nie uwzględniono podatku VAT naliczonego z zakupów.

W związku z sytuacją podatniczka zadała pytanie: Czy ze względu na późniejszą rejestrację jako podatnik VAT czynny może Pani pomniejszyć podatek VAT należny o podatek VAT naliczony wynikający z zakupów poczynionych po dniu utraty prawa do zwolnienia podmiotowego tj. po dniu 18 listopada 2021 r.?

Prawo obniżenia podatku przysługuje

Według odpowiedzi organu, podatniczka ma prawo obniżyć kwotę podatku należnego o podatek VAT naliczony z zakupów dokonanych po dniu utraty prawa do zwolnienia podmiotowego, czyli po dniu 18 listopada 2021 roku.

Organ powołał się na ogólną zasadę wynikającą z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którą podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w zakresie, w jakim nabyte towary lub usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem formalnym uprawniającym do odliczenia podatku naliczonego jest dokonanie zgłoszenia rejestracyjnego, które podatniczka spełniła 17 kwietnia 2023 roku. Ponadto, faktury VAT dokumentujące zakupy zostały wystawione na firmę podatniczki i służą wyłącznie prowadzonej przez nią działalności gospodarczej.

"Przenosząc powyższe rozważania na grunt niniejszej sprawy należy stwierdzić, że przysługuje Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT wystawionych na Pani firmę od dnia utraty prawa do zwolnienia, o którym mowa w art. 113, tj. od 18 listopada 2021 r. a otrzymanych przed dokonaniem rejestracji dla celów podatku VAT (złożenie formularza VAT-R -17 kwietnia 2023 r.), gdyż zakupy te - jak wynika z wniosku - były wykorzystane wyłącznie do sprzedaży opodatkowanej." - wskazał organ.

Podsumowanie

Jak wynika z interpretacji, podatniczka ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego za okres od listopada 2021 roku do kwietnia 2023 roku, mimo opóźnionej rejestracji jako podatnika VAT czynnego. Wniosek dla podatniczki jest taki, że może pomniejszyć podatek VAT należny o podatek VAT naliczony wynikający z zakupów poczynionych po dniu utraty prawa do zwolnienia podmiotowego.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 6 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.253.2023.1.KP