W świetle najnowszej interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, matka, która sprawuje faktyczną władzę rodzicielską nad swoimi dziećmi, ma prawo do pełnej ulgi prorodzinnej, nawet jeśli ojciec dzieci również posiada prawa rodzicielskie.
Pytanie matki o ulgę prorodzinną
Wnioskodawczyni, matka trzech córek, po rozwodzie z mężem, sprawuje faktyczną władzę rodzicielską nad swoimi małoletnimi dziećmi. Dzieci mieszkają z nią na co dzień, a ona jest odpowiedzialna za ich edukację, bieżące potrzeby, zapewnienie ubrań oraz dba o zdrowie i leczenie. Ojciec dzieci spędza z nimi co drugi weekend oraz 3 tygodnie wakacji. W tym czasie odpowiada za ich wyżywienie, pracę domową na poniedziałek oraz zorganizowanie wspólnie spędzanego czasu. Ojciec płaci regularnie alimenty oraz ponosi koszty wakacji dzieci, za część którą z nimi spędza. Wnioskodawczyni zapytała, czy ma prawo do pełnej ulgi prorodzinnej. W swojej opinii uważała, że powinna mieć prawo do pełnej ulgi prorodzinnej.
Stanowisko KIS
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawczyni. W interpretacji podkreślił, że kluczowe dla zastosowania ulgi prorodzinnej jest wykonywanie władzy rodzicielskiej, a nie samo jej posiadanie. W świetle przedstawionego stanu faktycznego, skoro to wnioskodawczyni sprawowała faktycznie stałą władzę rodzicielską w stosunku do małoletnich córek, tzn. dbała o ich naukę, leczenie, wspierała w realizacji hobby, rozwoju fizycznym i intelektualnym oraz dzieci cały czas mieszkały z nią, a były mąż spędzał z nimi wyłącznie co drugi weekend i 3 tygodnie wakacji, to wyłącznie jej przysługuje prawo do dokonania odliczenia w ramach ulgi prorodzinnej.
Zgodnie z interpretacją Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, matka, która sprawuje faktyczną władzę rodzicielską, ma prawo do pełnej ulgi prorodzinnej, niezależnie od praw rodzicielskich ojca. To stanowisko ma kluczowe znaczenie dla wielu rodziców, którzy po rozwodzie nadal wspólnie sprawują władzę rodzicielską nad swoimi dziećmi.