Przeniesienie praw własności w kontekście podatkowym
Spółka, będąca podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, prowadzi działalność w sektorze odnawialnych źródeł energii. W ramach swojej działalności, Spółka koordynuje prace związane z postępowaniem mającym na celu wydanie nowych koncesji na budowę farm wiatrowych. W związku z tym, Spółka zamierza zawrzeć umowę z wykonawcą na przeprowadzenie badań środowiskowych dla akwenu, na obszarze którego może zostać zlokalizowana morska farma wiatrowa.
Czy Wnioskodawca postępuje prawidłowo rozpoznając na gruncie Ustawy o VAT obowiązek podatkowy z chwilą faktycznego przeniesienia prawa własności (wydania tych praw) na Wykonawcę tj. nie wcześniej niż z chwilą uregulowania należnego wynagrodzenia?
Wnioskodawca uważa, że obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wykonania usługi, rozumianej jako moment faktycznego przeniesienia praw własności na Wykonawcę. Taki moment nastąpi, zgodnie z umową, nie wcześniej niż z chwilą uregulowania całości wynagrodzenia z tego tytułu.
Z chwilą wykonania usługi
Krajowa Informacja Skarbowa potwierdza stanowisko wnioskodawcy. Zgodnie z art. 19a ust. 1 Ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi. W przypadku przeniesienia praw do wartości niematerialnych i prawnych, moment wykonania usługi to moment przeniesienia na Wykonawcę praw własności. Innymi słowy, tak długo jak na Wykonawcę nie zostaną przeniesione te prawa, nie ma podstaw do rozpoznawania obowiązku podatkowego. Moment przeniesienia należy utożsamiać z chwilą, gdy Wykonawca stanie się realnym dysponentem praw własności, co będzie miało miejsce nie wcześniej niż z chwilą uregulowania wynagrodzenia.