Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wskazuje, że przewalutowanie kredytu nie generuje dodatkowego przychodu podatkowego dla kredytobiorcy. Zmiana waluty kredytu jest traktowana jako operacja techniczna, nie wpływająca na obciążenie podatkowe kredytobiorcy.
Stan faktyczny
Wnioskodawczyni, wraz ze swoim mężem, zaciągnęła kredyt hipoteczny w złotych, indeksowany kursem CHF. W wyniku mediacji, kredyt został przewalutowany na złote, a strony ustaliły, że kredyt zostanie rozliczony, tak jakby od początku był zawarty w PLN. Po przewalutowaniu okazało się, że kredyt został spłacony w całości, a nadpłata została zwrócona wnioskodawcom.
Wnioskodawczyni uważa, że zmiana sposobu rozliczania kredytu jest neutralna podatkowo. W jej ocenie, po stronie banku nie powstaje obowiązek wystawienia informacji PIT-11, a na podatniku nie ciąży obowiązek zapłaty podatku dochodowego od nadpłaty kredytu.
W związku z danym stanem faktycznym oraz stanowiskiem wnioskodawczyni, zdecydowała się ona zadać pytanie, czy czy bank powinien uznać powstałą różnicę za przychód i wystawić informację PIT-11 oraz czy ciąży na niej obowiązek zapłaty podatku dochodowego od zwróconej nadpłaty kredytu.
Stanowisko KIS
Krajowa Informacja Skarbowa zgodziła się ze stanowiskiem wnioskodawczyni. KIS stwierdziła, że przewalutowanie kredytu nie skutkuje powstaniem przychodu dla kredytobiorcy, ponieważ jest to jedynie operacja techniczna zamiany kwoty wyrażonej w jednej walucie na tę samą kwotę wyrażoną w innej walucie. Dodatkowo, KIS potwierdziła, że bank nie jest zobowiązany do wystawienia informacji PIT-11 w związku z przewalutowaniem kredytu. W rezultacie, wnioskodawczyni nie jest zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od zwróconej nadpłaty kredytu.
Podsumowanie
Wynikiem interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej jest potwierdzenie, że przewalutowanie kredytu nie skutkuje powstaniem przychodu dla kredytobiorcy w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zmiana waluty, w której zobowiązanie ma być uregulowane, jest jedynie techniczną operacją i nie prowadzi do transferu/przelewu środków pieniężnych. Dodatkowo, w przypadku zwrotu nadpłaty kredytu, kredytobiorca nie osiąga konkretnego przysporzenia majątkowego, a więc nie ciąży na nim obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tego tytułu. W takim przypadku bank nie jest zobowiązany sporządzić informacji PIT-11.