Dyrektor KIS potwierdził, że spółka z tytułu udzielanych pożyczek występuje w roli podatnika VAT i w konsekwencji wynagrodzenie w postaci odsetek od udzielanych pożyczek korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT.
Spółka, która udziela pożyczek
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością udziela pożyczek pieniężnych zarówno osobom prawnym, jak i osobom fizycznym. Jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Spółka udzieliła pożyczki odnawialnej o limicie 40 000 000 złotych, której spłata ma nastąpić do 30 czerwca 2023 roku. Odsetki od udzielonych pożyczek są płatne w odniesieniu do wykorzystanej części limitu.
Kwoty otrzymanych odsetek od pożyczek były i będą dokumentowane przez spółkę wystawionymi w tym celu fakturami VAT. Na podstawie art. 43 ust. 22 ustawy VAT pożyczkodawca nie zrezygnował ze zwolnienia od podatku VAT usług, o których mowa m.in. w art. 43 ust. 1 pkt 38, świadczonych na rzecz podatników i tym samym nie wybrał ich opodatkowania - wskazał wnioskodawca.
Podlega VAT
W odpowiedzi na zapytanie wnioskodawcy organ potwierdził, że udzielanie pożyczek przez spółkę stanowi odpłatne świadczenie usług objęte zakresem ustawy VAT. Wnioskodawca występuje w roli podatnika VAT z tytułu udzielanych pożyczek. KIS powołuje się na przepisy ustawy VAT oraz orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które potwierdzają, że udzielanie pożyczek jest działalnością gospodarczą podlegającą opodatkowaniu VAT.
"W odniesieniu do przedstawionego we wniosku opisu sprawy, należy wskazać, że czynność udzielania przez Państwa odpłatnych pożyczek stanowi/będzie stanowić czynność mieszczącą się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu VAT, jako odpłatne świadczenie usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy. Z uwagi na to, że usługi te mieszczą się w zakresie czynności, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy jako wymienione wprost w tym przepisie - usługa udzielania pożyczek korzysta/będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie tego przepisu." - wskazał organ.
Podsumowanie
Z udzielonej interpretacji wynika, że spółka jest zobowiązana do opodatkowania VAT z tytułu udzielanych pożyczek. Interpretacja ta ma znaczenie dla spółki, która powinna dostosować swoje rozliczenia podatkowe w zgodzie z przekazanymi wytycznymi.