Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że nabywca przedsiębiorstwa staje się następcą prawnym w przedsiębiorstwie w zakresie podatku od towarów i usług. To oznacza, że ma prawo do przyjmowania faktur korygujących dotyczących zakupów dokonanych przez zbywcę.

Zbycie przedsiębiorstwa w drodze aportu

Wnioskodawca - spółdzielnia - posiada jedynego wspólnika, którym jest pewna spółka. Adres siedziby spółki jest taki sam, jak adres siedziby spółdzielni. Spółdzielnia zbędzie na rzecz spółki swoje całe przedsiębiorstwo, w drodze wniesienia tego przedsiębiorstwa, jako wkładu niepieniężnego za objęcie nowych udziałów spółki.

Spółka będzie kontynuowała działalność wykonywaną dotychczas przez przejęte przedsiębiorstwo. Spółka wykonywała będzie wyłącznie czynności podlegające ustawie o podatku od towarów i usług. W skład zbywalnego aportem przedsiębiorstwa będą wchodziły m.in. środki trwałe, wyposażenie i należności.

Działalność gospodarczą spółdzielni w pełnym zakresie przejmie Spółka nabywająca przedsiębiorstwo w drodze aportu. Czynność zbycia przedsiębiorstwa w drodze aportu jest czynnością, do której nie stosuje się przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. W momencie zbywania przedsiębiorstwa spółka nie będzie dokonywała korekt w stosunku do odliczonego wcześniej podatku VAT od zakupionych materiałów, towarów, wyposażenia lub środków trwałych.

Wobec tej sytuacji zadano pytanie: Czy nabywca przedsiębiorstwa B, będąc nabywcą przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 i kolejnych ustawy kodeks cywilny, będzie następcą prawnym zbywającej przedsiębiorstwo A w zakresie podatku od towarów i usług, a w związku z tym, czy będzie między innymi uprawniona do przyjmowania faktur korygujących wystawionych z jej danymi i numerem NIP, a dotyczących faktur związanych z zakupami dokonanymi przez zbywcę przedsiębiorstwa przed datą nabycia przedsiębiorstwa?

Nabywca będzie następcą prawnym

Zdaniem Wnioskodawcy, nabywca przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55(1) i kolejnych kodeksu cywilnego, będzie następcą prawnym zbywającego przedsiębiorstwo w zakresie podatku od towarów i usług, a w związku z tym, będzie między innymi uprawniony do przyjmowania faktur korygujących wystawionych z jego danymi i numerem NIP, a dotyczących faktur związanych z zakupami dokonanymi przez zbywcę przedsiębiorstwa przed datą nabycia przedsiębiorstwa,. Regulacja zawarta w art. 6 ust. 1 i art. 91 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi implementację art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy Rady Europy. Wykładnia tych przepisów powinna mieć na celu zachowanie zasady neutralności podatku VAT, a więc przy zbyciu przedsiębiorstwa, jego nabywca powinien być traktowany jako prawny następca przekazującego. Dyrektor KIS podzielił to stanowisko.

"Podsumowując, nabywca przedsiębiorstwa B, będąc nabywcą przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 i kolejnych ustawy kodeks cywilny, będzie następcą prawnym zbywającej przedsiębiorstwo A w zakresie podatku od towarów i usług, będzie uprawniona do przyjmowania faktur korygujących wystawionych z jej danymi i numerem NIP, a dotyczących faktur związanych z zakupami dokonanymi przez zbywcę przedsiębiorstwa przed datą nabycia przedsiębiorstwa." - wskazał organ

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją organu, nabywca przedsiębiorstwa będzie następcą prawnym zbywającego przedsiębiorstwo w zakresie podatku od towarów i usług. Oznacza to, że nabywca będzie uprawniony do przyjmowania faktur korygujących wystawionych z jego danymi i numerem NIP, dotyczących faktur związanych z zakupami dokonanymi przez zbywcę przedsiębiorstwa przed datą nabycia przedsiębiorstwa.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 13 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.590.2022.1.WK