Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że przekazanie przez żonę dla męża przedsiębiorstwa jest neutralne w aspekcie obciążeń podatkowych.

Przekazanie całości przedsiębiorstwa małżonkowi

Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, której składniki stanowią majątek wspólny małżonków. Wnioskodawczyni planuje nieodpłatnie przekazać całość przedsiębiorstwa swojemu małżonkowi, który zamierza otworzyć własną działalność gospodarczą. Małżonek rozpocznie prowadzenie działalności przed datą nieodpłatnego przekazania całości przedsiębiorstwa, zaś wnioskodawczyni zakończy prowadzenie działalności tuż po przekazaniu.

Przedsiębiorstwo obejmuje nieruchomości, maszyny produkcyjne, pracowników, zobowiązania i należności. Wnioskodawczyni zauważyła, że "przekazanie majątku z działalności gospodarczej jednego z małżonków do firmy drugiego, którzy połączeni są wspólnotą majątkową nie jest równoznaczne ani ze sprzedażą, ani z darowizną w myśl zapisów Kodeksu cywilnego".

W związku z tym zadano pytanie: Czy transakcja przeniesienia całości przedsiębiorstwa będzie podlegać zwolnieniu z podatku VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy?

Zwolnienie z VAT

Według Dyrektora KIS, transakcja przeniesienia całości przedsiębiorstwa będzie zwolniona z podatku VAT, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

"Mając zatem na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz powołane wyżej przepisy prawa należy stwierdzić, że skoro w okolicznościach niniejszej sprawy przekaże Pani mężowi wszystkie składniki majątkowe w postaci przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, a mąż będzie kontynuował działalność przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem przekazania, to ww. czynność stanowiąca zbycie przedsiębiorstwa nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy." - wskazał organ.

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że przekazanie przedsiębiorstwa między małżonkami będzie zwolnione z podatku VAT. To oznacza, że nie zostaną naliczone podatki od tej transakcji. Dla wnioskodawczyni oznacza to, że nie będzie musiała płacić podatku VAT przy przekazaniu przedsiębiorstwa.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 19 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.186.2023.3.KS