Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że czynność darowizny pojazdu dla żony, który to pojazd uprzednio był leasingowany i wykupiony przez podatnika, nie będzie powodowała powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku VAT.

Darowizna dla żony

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą - kancelarię adwokacką. Jest czynnym podatnikiem VAT. Wnioskodawca jest stroną umowy leasingu operacyjnego dot. samochodu osobowego, który był wykorzystywany częściowo na cele prowadzonej działalności gospodarczej, częściowo na cele osobiste. Podatnik częściowo odliczał podatek naliczony wykazany na fakturach otrzymywanych w związku z leasingiem samochodu. Umowa leasingu kończy się z dniem 01.01.2023 r. Faktura sprzedaży zostanie wystawiona przez leasingodawcę na dane działalności gospodarczej wnioskodawcy. Wnioskodawca nie zamierza jednakże księgować ww. faktury, odliczać podatku naliczonego po jego wykupie a także nie zamierza dalej wykorzystywać pojazdu w działalności gospodarczej, nie będzie wprowadzał samochodu do ewidencji środków trwałych. Również koszty eksploatacji nie będą związane z działalnością i podatnik nie będzie odliczał podatku naliczonego.

Wnioskodawca po wykupie pojazdu zamierza umową darowizny przekazać go nieodpłatnie żonie (strony zawarły umowę o rozdzielności majątkowej małżeńskiej). Żona wnioskodawcy prowadzi działalność gospodarczą jednakże będzie korzystać z pojazdu jedynie do celów prywatnych.

W związku z tym zadano pytanie: Czy darowizna ww. pojazdu w przedstawionym stanie faktycznym przez podatnika będzie powodowała powstanie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług?

Nie podlega VAT

W ocenie wnioskodawcy czynność darowizny ww. pojazdu nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zgodnie z przepisem 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.2022.931 t. j. z dnia 2022.04.29), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy). W myśl art. 7 ust. 2 pkt 2 Ustawy Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności: (...) 2) wszelkie inne darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

W ocenie wnioskodawcy samo prawo do odliczenia podatku nie przesądza o charakterze czynności. Jeżeli bowiem podatnik z takiego prawa nie skorzysta i zamierza dokonać darowizny poza sferą swojej podstawowej działalności gospodarczej to wówczas zbycie nie powinno podlegać VAT. W niniejszej sprawie wnioskodawca planuje wykupić leasingowany pojazd, a następnie darować go swojej żonie.

W niniejszej sprawie podatnik mimo posiadania uprawnienia do odliczenia podatku naliczonego (wystawienia przez leasingodawcę faktury na dane działalności gospodarczej podatnika) nie dokona przedmiotowego odliczenia i nie będzie korzystał z pojazdu na cele działalności gospodarczej. Pojazd nie będzie widniał w ewidencji środków trwałych. Powyższe w ocenie wnioskodawcy przesądza, iż czynność darowizny ww. pojazdu jako nie służącego prowadzeniu działalności gospodarczej, nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.

Dyrektor KIS przychylił się do stanowiska podatnika i dodatkowo wskazał: Zatem stwierdzić należy, że planowane przez Pana dokonanie na rzecz żony darowizny samochodu osobowego nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W związku z darowizną tego samochodu nie będzie działał Pan w charakterze podatnika, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, lecz dokona Pan zarządu majątkiem osobistym.

Podsumowanie:

Wynikiem interpretacji jest stwierdzenie, że darowizna pojazdu nie będzie powodowała powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, gdyż podatnik nie zamierza odliczać podatku naliczonego, nie będzie korzystał z pojazdu w działalności gospodarczej i nie będzie go wprowadzał do ewidencji środków trwałych. Interpretacja ta wynika z faktu, że czynność darowizny pojazdu nie jest w ramach działalności gospodarczej.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 17 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.958.2022.1.IO