Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z 20 stycznia 2023 r. dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych w kontekście zmian w ustawie o czasie pracy kierowców. Interpretacja potwierdza, że przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartość diet z tytułu podróży służbowych, ale tylko do wysokości określonej dla pracowników.

Diety zagraniczne kosztem uzyskania przychodu?

Wspólnik Spółki Jawnej X, prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług transportowych na terenie kraju i poza granicami Polski, zadał pytanie dotyczące możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych. Wspólnicy spółki często sami kierują pojazdami ciężarowymi w ramach świadczonych usług transportowych, przebywając w podróży służbowej powyżej 8 godzin poza granicami kraju na takich samych zasadach, jak pracownicy.

Wnioskodawca uważa, że koszty z tytułu wyjazdów poza granicę Polski w ramach tzw. diet zagranicznych są kosztem uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na zasadach jakie przysługiwałyby pracownikom.

Tak, do pewnej wysokości

Krajowa Informacja Skarbowa potwierdza stanowisko wnioskodawcy. Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Zaliczenie wydatków do kosztów podatkowych jest możliwe, jeżeli zostaną spełnione kryteria wynikające z tego przepisu.

W świetle tych przepisów, wielkość przychodu przypadającego na podatnika (wspólnika spółki osobowej) określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. Taką samą zasadę należy zastosować przy określaniu kosztów uzyskania przychodu, zysków i strat przypadających na wspólnika oraz ulg podatkowych.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wartość diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą nie jest uznawana za koszt uzyskania przychodów, ale tylko w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom. Oznacza to, że osobom tym przysługuje prawo uwzględniania w kosztach uzyskania przychodu wartości diet za czas podróży służbowych w ramach określonego limitu, tj. do wysokości diet przysługujących pracownikom.

Dodanie art. 21b do ustawy o czasie pracy kierowców na podstawie ustawy z 26 stycznia 2022 r. nie wpływa na powyższe, gdyż przepis ten dotyczy pracowników zatrudnionych na stanowisku kierowcy, a nie przedsiębiorców prowadzących osobiście działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych.

Podsumowując, przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartość diet z tytułu podróży służbowych, związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, do wysokości określonej w odrębnych przepisach.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 20 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.26.2023.2.AD