W najnowszej interpretacji indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że matka po rozwodzie, u której dzieci mają miejsce zamieszkania, ma prawo do pełnego wykorzystania ulgi prorodzinnej.

Rozwód a ulga prorodzinna - co mówi prawo?

Wnioskodawczyni, matka dwóch małoletnich córek, rozwiodła się z ich ojcem. Mimo że oboje rodziców ma pełną władzę rodzicielską, miejsce zamieszkania dzieci jest u matki. Ojciec dzieci, zgodnie z wyrokiem, spędza z nimi co drugi weekend w miesiącu, 3 tygodnie wakacji, 1 tydzień ferii zimowych, 1 z tzw. długich weekendów (majowy lub Boże Ciało), co drugie święta Wielkiej Nocy / Bożego Narodzenia.

Wnioskodawczyni uważa, że zgodnie z art. 27f ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przysługuje jej odliczenie w wysokości 100%, gdyż dzieci mają u niej miejsce zamieszkania. Wnioskodawczyni jest zdania, że prawidłowo skorzystała ze 100% ulgi prorodzinnej w rozliczeniu rocznym za rok 2022 oraz może skorzystać z tej ulgi w kolejnych latach po spełnieniu pozostałych warunków oraz jeżeli opisane przez nią rzeczy pozostaną bez zmian.

Wykonywanie władzy rodzicielskiej

Dyrektor KIS stwierdził, że stanowisko wnioskodawczyni jest prawidłowe. Wskazał na art. 27f ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym podatnikom przysługuje ulga na dzieci małoletnie, jeżeli wykonują władzę rodzicielską.

Zgodnie z art. 27f ust. 4 tej samej ustawy, odliczenie w wysokości 100% stosuje podatnik, u którego dziecko ma miejsce zamieszkania w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny.

Dyrektor KIS potwierdził, że wnioskodawczyni, jako matka, u której dzieci mają miejsce zamieszkania, ma prawo do pełnego wykorzystania ulgi prorodzinnej.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 17 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDSB2-2.4011.166.2023.4.SD