Architekt systemów komputerowych z sektora finansowego zastanawia się nad zmianą sposobu rozliczania podatku, przechodząc z podatku liniowego na ryczałt ewidencjonowany. Co na to Krajowa Informacja Skarbowa?

Projektowanie i rozwój technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych

Osoba składająca zapytanie jest architektem systemów komputerowych, który świadczy usługi na podstawie umowy z kontrahentem działającym w sektorze finansowym. Obecnie rozlicza się na podstawie podatku liniowego, ale w roku 2023 chciałby przejść na ryczałt ewidencjonowany. Zajmuje się głównie projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych. Praca obejmuje przeprowadzenie studium wykonalności systemu lub zmiany w systemie, przygotowanie projektu technicznego, kontrolę zgodności systemu z wymogami bezpieczeństwa i regulacjami.

Wnioskodawca zapytał, czy może się rozliczać wg stawki 8,5% przewidzianej w ustawie dla innych przychodów z działalności usługowej. Jego zdaniem, w związku z tym, że ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym nie wskazuje stawki ryczałtu dla świadczonych przez niego usług, odpowiednią dla niego stawką jest 8,5% (przewidziana w ustawie dla innych przychodów z działalności usługowej).

Ryczałt od przychodów dla usług IT – interpretacja KIS

Krajowa Informacja Skarbowa stwierdziła, że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe. Zgodnie z interpretacją, usługi świadczone przez wnioskodawcę są objęte dyspozycją art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a zatem przychód uzyskany przez wnioskodawcę z tytułu świadczonych usług powinien zostać opodatkowany stawką ryczałtu w wysokości 12%.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 20 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.841.2022.2.MK